Kövesse velünk az ukrán háború eseményeit itt, percről percre.
Olav Njolstad, a norvég Nobel Intézet igazgatója hétfőn világossá tette az orosz TASZSZ hírügynökségnek, hogy a jelölési határidő más január 31-én, durván három héttel az orosz hadművelet megindítása előtt lejárt.
„A Bizottság nem hosszabbíthatja meg a békedíj jelölési időszakát, amely január 31-én járt le.
A bizottsági tagoknak azonban joguk van jelöltjeiket a bizottság első hivatalos éves ülése előtt megnevezni. Idén erre a találkozóra február 28-án került sor” – nyilatkozta Njolstad.
Néhány nappal ezelőtt csaknem 40 európai törvényhozó írt levelet a Nobel-bizottságnak, amelyben felszólította őket, hogy hosszabbítsák meg a jelölési határidőt március 31-ig, hogy jelölhessék Zelenszkijt, akit azért ünnepelnek világszerte, mert Kijevben maradt, bár lett volna lehetősége a menekülésre, bátorítva az ukránokat, hogy védekezzenek az orosz támadásokkal szemben.
„Úgy gondoljuk, hogy itt az ideje megmutatni Ukrajna népének, hogy a világ az ő oldalukon áll.
Ezért alázatosan felszólítjuk Önt, a bizottságot, hogy fontolja meg a Nobel-békedíjra való jelölési eljárás meghosszabbítását és ezáltal újbóli megnyitását 2022. március 31-ig, hogy lehetővé váljon Zelenszkij elnök és Ukrajna népe számára a Nobel-békedíj jelöltség” – írták a levélben, amelyet volt európai államfők és más prominens politikusok is aláírtak.
„Demokratikus kötelességünk, hogy szembeszálljunk a tekintélyelvűséggel, és támogassuk a demokráciáért és az önkormányzati jogáért küzdő népet. A civilizáció héja papírvékony, mi vagyunk az őrzői, és soha nem nyugodhatunk” – zárul a levél.
A bizottság elmondása szerint összesen 343 jelöltet jelöltek a 2022-es Nobel-békedíjra, ebből 251 magánszemély és 92 szervezet. A jelöltek száma a második legnagyobb a díj történetében – csak 2016 mellett törpült el, amikor 376 jelölt volt.
(Jpost/Hetek)