2021-ben a személyek ellen elkövetett incidensek az összes regisztrált eset 45 százalékát tették ki, melyből 10 százalék volt testi sértés. A fennmaradó 55 százalékot közösségi épületek és intézmények ellen intézték.
Minden negyedik antiszemita cselekményt az áldozatok otthonában vagy azok közvetlen környezetében követték el, és jellemzően a szomszédok voltak az elkövetők
– számol be róla az SPCJ.
A jelentés szerint 2021-ben kiugróan magas volt a fegyverek – főleg kések és lőfegyverek – használata a zsidóellenes cselekmények során. A tettlegességig fajuló esetek ötödében, a megfélemlítésre irányuló cselekményeknek pedig a 10 százalékában fordult elő.
A regisztrált esetek közel harmadában a palesztinokkal kapcsolatos problémák motiválták az elkövetőket.
Májusban – abban az időszakban, amikor Izrael és a Hamász kölcsönösen csapásokat mértek egymásra – 11 nap leforgása alatt tucatnyi incidens történt. Ekkor az SPCJ átlagosan napi öt antiszemita incidenst dokumentált.
Az egyik 2021-es eset során például egy marseille-i zsidó iskola biztonsági alkalmazottai fegyvereztek le egy késsel hadonászó férfit, akiről azt gyanították, hogy egy közeli kóser boltban akar rátámadni a vásárlókra.
Ahogy arról korábban beszámoltunk, Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke a holokauszt nemzetközi emléknapja alkalmából szerdán kijelentette:
Noha a második világháború után Európát a béke ígéretére építették, az antiszemitizmus ismét erősödik a kontinensen, és fenyegeti a zsidó közösségeket.
"Amikor európai utcákon sárga csillagot viselő emberek vonulnak fel, és a világjárvány okán született intézkedéseket a náci rezsim által elkövetett népirtáshoz hasonlítják, azzal a soá áldozatainak sorsát teszik banálissá"
- fogalmazott.
A holokauszt eltorzítása a gyűlöletbeszédet táplálja. Minden európainak tisztában kell lennie a tényekkel, és meg kell ismernie, mi történt a holokauszt során - hangsúlyozta.
(JPost/Hetek)