Ez egy PR cikk
Sokan várják kedvetlenül a kerek évfordulókat. Van, akinek a 30. életéve a vízválasztó, mások szerint a 40 az új 20, de ők akármennyire is próbálnak pozitívan viszonyulni az öregedéshez, 40-45 éves kor felett már a szem is elkezdi erősen jelezni az idő múlását. Ilyenkor ugyanis már nem olyan könnyű közelre fókuszálni, mint korábban. Az apróbetűk összefolynak, egyre távolabb kell tartani a papírt vagy az okostelefont, hogy ki tudjuk betűzni, mi is van odaírva, olvasás közben megfájdulhat a fej és a szem is hamarabb elfárad.
Ha nehéz elképzelni a változás okát, akkor gondoljunk a bőrünkre. Ahogy az folyamatosan veszít rugalmasságából (bizony, megjelennek azok az egyre makacsabb ráncok), úgy a szem is ugyanezen megy át. Egyre nehezebben alkalmazkodik a távolságokbhoz, egyre nehezebben fókuszál, bonyolult tartószerkezete veszít a rugalmasságából, ennek eredményeképp egyre rosszabbul látunk.
Ezt a jelenséget magyarul öregszeműségnek, a szemész szakmában pedig presbyopiának nevezik. Gyakorlatilag azonban nem szembetegségről van szó, hisz a kor természetes velejárója, de ez nem jelenti azt, hogy nem okozhat kellemetlenségeket. Ha a kedves olvasó épp a negyvenes éveiben jár és még nem igazán tapasztalja a problémát, az azért lehet, mert feltehetően rövidlátó, és a rövidlátók pár év előnyt élveznek a távollátókkal szemben, de ez nem egyenlő azzal, hogy sosem szembesülnek majd vele.
A legnépszerűbb és legegyszerűbb - de hozzá kell tenni, hogy nem a legjobb - megoldás az olvasószemüveg. Ez sokáig a bifokális lencséket takarta, amiket sok negyvenes éveiben járó azért utasított el, mert túl “öregesnek” gondolta, miközben ő maga még nem számít öregnek. Ma már léteznek olyan multifokális lencsék, amiken nem látszik, hogy olvasószemüvegnek (is) tervezték őket, viszont hozzá kell tenni, hogy sokkal nehezebb hozzájuk szokni, mint a sima lencsékhez, mert egy darabig az egész táj hullámzónak érződik a viselés közben. A két felsorolt típust azoknak szokták javasolni, akiknek egyébként is van némi rövidlátásuk, távollátásuk vagy cylinderes lencsére van szükségük. Ha valaki annyira szerencsés, hogy ezek közül egyik sem jellemző rá, akkor elegendő lehet egy egyszerű olvasószemüveg, de valószínűleg azt sem érezné fiatalosnak, aki viszolyog az öregedéstől.
A presbyopia korrekciójának másik alternatívája a szemlencseműtét, amely a szürkehályog műtéttel azonos technikán alapul, azonban nem feltétlen javasolt, hogy az olvasószemüveg elhagyása miatt egy komolyabb, szemmegnyitó lencseműtétre vállalkozon a szemüveges.
Aki nem küzd szürkehályoggal, annak alapvetően nem javasolt csak az öregszeműség miatt kicseréltetni a szemlencséjét.
Ma már elterjedt megoldás a távollátás kezelésére a lézeres látásjavítás, azon belül is az olvasószemüveg-kezelés, amely egy gyors és tartós beavatkozás. Az eljárás során a szaruhártya fénytörési tulajdonságait változtatják meg lézerrel, így képesek leszünk közelre is élesen látni. A lézeres szemműtét lényege, hogy a lézer az egyik szemet úgy állítja be, hogy a távoli és a közepes, a másik szemet pedig, hogy a közeli és közepes távolságban lévő tárgyakat lássa élesen. Ezután az agy összeállítja a képet, az eredmény, hogy mindhárom távolságra (távoli, közepes, közeli) élesen láthatunk műtét után. Ennek eredményeképp 50 év felett nem kell szemüveget viselni se közelre, se távolra.
Aki már benne van a korban, fontolja meg, melyik megoldást választja, hisz az egyetlen nem drasztikus, ellenben végleges lehetőség a lézeres olvasószemüveg-kezelés, melyben a legnagyobb hazai tapasztalattal a margitszigeti Focus Medical rendelkezik.
(Fizetett PR cikk)