A több mint 2000 az Egyesült Királyságban élő keresztényt vizsgáló, 2024 decemberi tanulmányt a szerző, Motti Inbari, a Pembroke-i Észak-Karolinai Egyetem zsidó tanulmányok professzora és Kirill Bumin, a Bostoni Egyetem és a Metropolitan College munkatársa végezte.
„Az Egyesült Államokban a konzervatív vallási nézetek összekapcsolódnak Izrael támogatásával” - mondta Inbari.
„Az Egyesült Királyságban azonban ezek a nézetek inkább antiszemita attitűdökkel kapcsolódnak össze”.
Ezek a különbségek valószínűleg a helyi kulturális miliőnek és a közösségi média hatásának tulajdoníthatók, spekulált Inbari, bár szerinte további kutatásokra van szükség.
A felmérés szerint a válaszadók körében gyakoriak voltak az antiszemita nézetek. Nagyjából minden hatodik ember egyetértett azzal az állítással, hogy „biztosan nem antiszemitizmus azt mondani, hogy Izraelnek nincs joga a létezéshez”,
26 százalék pedig azt mondta, hogy „valószínűleg igaz”, hogy a zsidók „nem törődnek azzal, hogy mi történik bárkivel is a saját fajtájukon kívül”.
Mintegy 46 százalék szerint a zsidók lojálisabbak Izraelhez, mint az Egyesült Királysághoz, 24 százalék szerint pedig a zsidók túl nagy befolyással rendelkeznek a világ dolgai felett.
A jelentés szerint a zsidókkal kapcsolatos vallási meggyőződések jelentős előrejelzője az antiszemita nézeteknek: azok a keresztények, akik úgy vélik, hogy Isten bibliai szövetsége a zsidó néppel megszűnt vagy soha nem is létezett, és akik elfogadják azt a vádat, hogy a zsidók felelősek Jézus meggyilkolásáért, a legnagyobb valószínűséggel antiszemita nézeteket vallanak.
A válaszadók mintegy 31 százaléka értett egyet azzal elképzeléssel, hogy a bibliai szövetség megszűnt, míg csak 9 százalékuk hiszi, hogy a zsidók felelősek Jézus keresztre feszítéséért
- áll a jelentésben.
A fiatal keresztény válaszadóknak csak a fele mondta azt, hogy szerintük Jézus zsidó volt - a többiek vagy bizonytalanok voltak ebben, vagy úgy válaszoltak, hogy nem zsidó volt.
Minden korosztályban a válaszadók egyharmada mondta azt, hogy úgy érzi, a zsidó emberek „túl sokat” beszélnek a holokausztról.
Eközben a keresztények Izrael támogatásának legjelentősebb okai között szerepel az a meggyőződés, hogy a keresztényeknek támogatniuk kell Izraelt, és hogy a zsidó állam létezése fontos a bibliai próféciák beteljesülése szempontjából - állapította meg a tanulmány.
Dr. Inbari szerint a tendencia egyik oka Izrael állam gázai akcióinak helytelenítése:
„A zsidókról alkotott kép hajlamos összekeveredni a konfliktusról alkotott képpel”.
Összességében a britek a gázai konfliktusról alkotott véleményükben egyenletes megosztottságot mutattak: 23,6 százalékuk Izraelt, 22,5 százalékuk pedig Palesztinát támogatta. A legtöbben - 37,3 százalék - semlegesek voltak, 16,6 százalék pedig „nem tudta” a választ a kérdésre.
A keresztény felekezetek között a protestánsok nagyobb mértékben támogatják Izraelt, mint a római katolikusok, akik a legkevésbé Izrael-pártiak.
„Van ez a dolog, amit úgy hívunk, hogy 'zsidó-keresztény civilizáció'” - mondta Dr. Inbari: „Azt reméljük, hogy a keresztények megértik a kereszténység kontextusát.
„Ha megértik a kereszténység gyökereit, talán végül jobb nézeteket alakítanak majd ki a zsidókról.”
Dr. Inbari kiemelte, hogy a gyülekezetek jó helyei lehetnek a beépített előítéletekről szóló nyílt beszélgetéseknek.
„A legtöbb ember azt mondja, hogy soha nem hallja a lelkészét [az antiszemitizmusról] beszélni, vagy ritkán hallja a gyülekezet más tagjait [az előítéletekről] beszélni” - mutatott rá a kutató.
(Premier/Hetek)