A Gázai övezet háború utáni jövőjét megvitatva, a két rivális tizenkét másik palesztin politikai frakcióval együtt ülésezett vasárnap óta a kínai fővárosban.
Exclusive: Reconciliation talks among #Palestinian factions close in Beijing pic.twitter.com/iIMgU2EUXb
— CGTN (@CGTNOfficial) July 23, 2024
Az október 7-ei bestiális mészárlásokért felelős Hamász terrorszervezet hétfői közleménye szerint a tizennégy palesztin frakció egy Kínában tartott "megbékélési csúcstalálkozón" megállapodást ír alá, amelynek értelmében
"ideiglenes nemzeti egységkormányt alakítanak, mely az összes palesztin terület felett rendelkezik majd".
Ezt a kormányt a tizennégy aláíró frakció konszenzusával és az elnök döntése alapján alakítanák meg, és a palesztin alaptörvény szerint irányítanák - olvasható a közleményben.
Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök kijelentette, hogy továbbra is célja a Hamász, az Irán által támogatott terrorcsoport elpusztítása, és ellenzi, hogy bármilyen szerepet kapjon a háború utáni gázai közigazgatásban.
Jiszrael Katz külügyminiszter az X-en közzétett bejegyzésében reagált a frakciók közötti megállapodásra, és kijelentette:
„A Hamász és a Fatah Kínában megállapodást írt alá a Gázai övezet háború utáni közös irányításáról”.
„Ahelyett, hogy elutasítaná a terrorizmust, Mahmúd Abbász a Hamász gyilkosait és erőszaktevőit öleli magához, felfedve ezzel valódi arcát. A valóságban ez nem fog megtörténni, mert a Hamász uralmát le fogják dönteni, Abbász pedig távolról fogja figyelni Gázát”.
Hamas and Fatah signed an agreement in China for joint control of Gaza after the war. Instead of rejecting terrorism, Mahmoud Abbas embraces the murderers and rapists of Hamas, revealing his true face. In reality, this won’t happen because Hamas's rule will be crushed, and Abbas… pic.twitter.com/JZMqeMqH5J
— ישראל כ”ץ Israel Katz (@Israel_katz) July 23, 2024
A két rivális frakció már többször is tárgyalt az egység előmozdításáról azóta, hogy a Hamász terroristái 2007-ben kiűzték a Fatahot a Gázai övezetből. Legutóbb április végén tárgyaltak Pekingben, ahol már kifejezték hajlandóságukat a megbékélés felé.
Az első lépés az átfogó, tartós és fenntartható tűzszünet mielőbbi előmozdítása a Gázai övezetben, valamint a humanitárius segítségnyújtás és a segélyekhez való hozzáférés biztosítása, amelyben a nemzetközi közösségnek is együtt kell működnie.
A második lépésként Peking a "palesztinok kormányozzák Palesztinát" elv fenntartását és a közös munkát hangsúlyozta, előmozdítva ezáltal a háború utáni kormányzást a Gázai övezetben.
A harmadik lépés pedig szerintük az, hogy Palesztinát az ENSZ teljes jogú tagjává kell tenni, és meg kell kezdeni a kétállami megoldás megvalósítását. Emellett támogatni kell egy jelentősebb, tekintélyesebb és hatékonyabb nemzetközi békekonferenciát.
Kína régóta elismeri a palesztin államot, és többször is közvetítőként lépett fel a térség konfliktusainak rendezésében: 2023 márciusában volt a házigazdája a Szaúd-Arábia és Irán között tárgyalásoknak is, amelyeken a két regionális nagyhatalom megállapodott a diplomáciai kapcsolatok helyreállításáról.
(MTI/Hetek)
Iratkozzon fel a Hetek megújult hírlevelére! Hetente egy csokorban ajánljuk különleges tartalmainkat, a legizgalmasabb interjúinkat, videóinkat, világnézeti és kiemelt cikkeinket. EZEN A LINKEN TUD FELIRATKOZNI.
Legfrissebb online híreinkért csatlakozzon a Hetek belső Viber-csoportjához! Így nem kell órákat szörföznie a híroldalak között, tőlünk megkapja telefonjára a nap legfontosabb világnézeti tartalmait. CSATLAKOZZON A CSOPORTHOZ EZEN A LINKEN.