Schwam tavaly karácsonykor, december 25-én hunyt el 91 évesen, egy nyilvánosságra nem hozott összeget hagyva a délkelet-franciaországi községre.
“Óriási összeg ez a falunak” - nyilatkozta a nagyvonalú hagyatékról Jean-Michel Eyraud, a falu polgármestere, aki nem volt hajlandó megjelölni az összeget. Az előző polgármester azonban, aki két ízben is találkozott Schwammal és feleségével, kétmillió euróra becsüli.
Schwam kifejezett kérése volt, hogy a pénzt oktatási és ifjúsági programokra használják fel, különösképp ösztöndíjakra.
Az osztrák zsidó férfi 1943-ban érkezett Le Chambon-sur-Lignonba családjával, ahol a háború alatt egy helyi iskolában rejtegették őket. Egészen 1950-ig a községben maradtak.
A falu lakói a Jad Vasem jeruzsálemi holokauszt központ adatai szerint 3-5 ezer zsidó embert bújtattak a nácik elől az 1941 és 1945 közötti időszakban. A mentési tevékenységet a falu protestáns pásztora, André Trocme és felesége Magda irányították.
Otthonaikban és közintézményekben bújtatták az üldözött zsidó embereket, hamis személyazonosító igazolványokkal és élelmiszerjegyekkel látták el őket, illetve néhányuknak segítettek átkelni a biztonságos Svájcba is.
Holocaust survivor Eric Schwam, who passed away aged 90, left a large part of his fortune to the French village of Le Chambon-Sur-Lignon. Schwam and his family, who came from Austria in 1943, were hidden by its residents during the Holocaust. Their bravery saved Eric's family. pic.twitter.com/UQ0NhoIhTF
— StandWithUs (@StandWithUs) February 2, 2021
A Jad Vasem szerint a helyiek visszautasítják, hogy hősnek nevezzék őket emiatt, hiszen
"voltak dolgok, amiket meg kellett tenni, és mi éppen ott voltunk, hogy megtegyük őket. A világ legtermészetesebb dolga volt ezeken az embereken segíteni".
A párizsi zsidóság 1942-es összegyűjtése és deportálása után Trocme kijelentette:
"a keresztény egyháznak térdre kell esnie és könyörögni Isten bocsánatáért a jelenlegi tétlenségéért és gyávaságáért".
A pásztor unokatestvére, Daniel Trocme, a faluban gyermekotthont üzemeltetett, ahol fogságba eséséig számos zsidó gyermek életét sikerült megmentenie. Végül náci haláltáborban vesztette életét.
A Trocme testvérek csak egyikei azon 40 zsidómentő helyi lakosnak, akiket "Világ Igazaként" ismertek el a Jad Vasemben.
(World Israel News/Hetek)