"Erről a pillanatról álmodoztam gyermekkorom óta , de őszintén semmi sem tud felkészíteni arra, amikor először tárul eléd a Föld látványa az űrben. Az egyész olyan varázslatos volt"
- nyiltakozta Branson.
A Virgin Galactic Unity névre hallgató járműve 85 kilométeres magasságig repítette fel a milliárdost és kíséretét: két pilótáját, Dave Mackay-t és Michael Masuccit, illetve három beosztottját, Beth Moses-t, Colin Bennettet és Sirisha Bandlát.
"To all you kids down there..." - @RichardBranson's message from zero gravity. #Unity22
— Virgin Galactic (@virgingalactic) July 11, 2021
Watch the livestream: https://t.co/5UalYT7Hjb pic.twitter.com/lYXHNsDQcU
Branson és a három beosztott a repülés után kereskedelmi asztronauta szárnyas kitűzőket kaptak a volt űrállomás parancsnoktól és kanadai űrhajóstól, Chris Hadfieldtől.
A milliárdos ezzel az úttal kívánta tesztelni az űrturista-élményt, amit jövő évtől kezdene értékesíteni vásárlóinak.
"Velem volt a jegyzetfüzetem, ahová fel is jegyeztem 30 vagy 40 apróságot, amelyek sokkal jobbá teszik majd az élményt a velünk együtt űrbe kerülő emberek számára. Ezeket az apróságokat néha csak úgy vesszük észre, ha beszállunk egy űrhajóba, kijutunk az űrbe, és saját bőrünkön megtapasztaljuk meg."
Mintegy hatszázan fizettek letétet a jövőbeli utazásokra szóló jegyekért, amelyek akár 250 ezer dollárba is kerülhetnek.
Hosszú utat tett meg Richard Branson, hogy idáig eljuthasson. Először 2004-ben jelentette be szándékát, hogy űrrepülőgépet építsen, abban a hitben, hogy kereskedelmi űrutazási szolgáltatásait már 2007-ben megkezdheti. Technikai nehézségek folytán azonban, köztük a 2014-es fejlesztési repülés során bekövetkezett halálos baleset miatt, az űrprojekt karrierje egyik legnagyobb kihívásává vált.
A Virgin Galactic feje mellett Jeff Bezos, az Amazon alapítója és Elon Musk, a SpaceX vezetője is hamarosan hasonló projekteket valósíthat meg az űrutazási iparágban. Az oroszok is kereskedelmi járatokat indítanának a Nemzetközi Űrállomásra, és olyanok is vannak, akik látogatható magánűrállomások létesítésében gondolkodnak.
(BBC/Hetek)