CSAK EGYÜTT TUDJUK FOLYTATNI! Az elmúlt évben a Hetek minden korábbinál élesebben állt ki az igazság mellett: legyen szó a keresztény értékek védelméről, vagy az Izrael melletti kiállásról. Fizessen elő Ön is, hogy jövőre is folytatni tudjuk ezt a munkát: hetek.hu/elofizetes
Az alkotmánybíróságként is működő izraeli legfelsőbb bíróság hétfő este nyilvánosságra hozott döntését a tizenöt bíró közül nyolcan támogatták. Egy másik döntés értelmében - amelyet a legfelsőbb grémium tizenkét tagja támogatott - a legfelsőbb bíróság jogosult az alaptörvények bírósági felülvizsgálatára, valamint a beavatkozásra olyan kivételes és szélsőséges esetekben, amikor az izraeli parlament, a kneszet - megítélésük szerint - túllépte alkotmányos hatáskörét.
Az észszerűségi indok törlése a nyolc bíró véleménye szerint súlyos és példátlan módon megkárosítaná Izrael demokratikus jellegét. A törvény kormányzati támogatói szerint azonban a bírói testület elképesztő túlhatalommal bír a demokratikusan megválasztott törvényhozással szemben.
Az észszerűség indokára hivatkozva a Legfelsőbb Bíróság és más bírói grémiumok évtizedek óta felülvizsgálták a kormány és miniszterei, valamint a közigazgatási hatóságok törvényeit és rendeleteit. Például 2007-ben a legfelsőbb bíróság erre hivatkozva arra kötelezte a honvédelmi és az oktatási minisztert, hogy a Gázai övezetbeli települések összes óvodáját lássák el rakéták elleni védelemmel, és ne elégedjenek meg bizonyos "védett terek" kialakításával, ahogy költségvetési okokból tervezték.
Mit kell tudni az izraeli igazságügyi reformról? Ebben a cikkünkben foglaltuk össze a legfontosabb tudnivalókat.
Az észszerűségi indok eltörlése központi pillére volt Jarív Levin igazságügyi miniszter jogrendszert átalakító terveinek. A változás jelentősen csökkentette a kormány bírósági felülvizsgálatának lehetőségét, és megnehezítette a legfelsőbb bíróság beavatkozását bizonyos esetekben.
Levin igazságügyi miniszter az ítélet kihirdetése után azzal vádolta a legfelsőbb bíróság tagjait, hogy "minden hatalmat a kezükbe vettek", és nehezményezte a döntés időzítését is a gázai háború közepette. A kormányzó Likud párt közleményében kijelentette, hogy a bíróság döntése "ellenkezik a nép egységakaratával, különösen a háború idején".
(MTI/Hetek)