New York államban és a városban már kedden látható volt a füstköd, csökkent a látótávolság is, de szerda reggelre már a fővárosban, Washingtonban is érezhetővé vált a légszennyezettség.
Szerdán New York államnak volt olyan része, ahol a legmagasabb riasztási fokozat volt életben a levegő finomrészecske-tartalma (PIM 2,5) miatt, New York városában és Philadelphiában a besorolás szerint nagyon egészségtelen volt a levegő.
A fővárosban, Washingtonban egészségtelennek minősítették a levegőt. A füst Detroitban és Chicagóban is egészségtelenné teszi a levegőt.
Szerda reggel a világ legrosszabb levegőminőségét a kanadai Ontario tartomány városaiban mérték, amelyek közvetlenül az erdőtüzek közelében vannak.
A szakemberek arra hívták fel a lakosság figyelmét, hogy lehetőleg kerüljék a fizikai tevékenységet a szabadban. New York város iskoláiban törölték az összes szabadtéri foglalkozást.
Eric Adams polgármester sajtótájékoztatóján rendkívülinek nevezte a helyzetet, és mindenkit arra kért, hogy amennyiben teheti, maradjon zárt térben. A szövetségi Környezetvédelmi Ügynökség előrejelzése szerint a füstköd még több napig megmarad az Egyesült Államok északi államai felett.
A meteorológusok a jelenséget azzal magyarázták, hogy egy lassan mozgó, alacsony nyomású időjárási rendszer szállítja a kanadai Québec tartományban pusztító, kiterjedt erdőtüzek okozta füstöt az USA keleti része fölé, amely egészen Észak- és Dél-Karolináig eljut a következő napokban.
A látásviszonyok korlátozottsága miatt átmenetileg leállították a légiforgalmat is New York két repülőtere irányába a füstköd miatt. A Szövetségi Légiközlekedési Hivatal (FAA) intézkedése La Guardia és Newark repülőtereket érintette, és helyi idő szerint szerda kora délutáni órákig rendelte el az ide tartó gépek számára a leszállási tilalmat. A lépés a nap további részében is késéseket okozott.
Philadelphiában és Pennsylvania államban a legmagasabb szintű szmogriadót rendelték el. A levegőminőség miatt kiadott riasztás az USA több középnyugati államára is érvényes, így Chicago, és Cincinnati városokra is.
Az Egyesült Államok a kanadai kormányzat kérésére a tűzoltáshoz szükséges eszközöket bocsátott északi szomszédja rendelkezésére.
(MTI / Hetek)