Elképesztő kutatás: valóban Jézus korából származhat a turini lepel
A korábbi kutatások középkori eredetűnek ítélték meg a tárgyat
Elképesztő kutatás: valóban Jézus korából származhat a turini lepel

Forrás: Shutterstock/PuzzlePix

2024. 08. 22.
Újabb felfedezéseket tettek a torinói lepelről, arról a vászonlepedőről, amelyről egyesek úgy vélik, hogy Jézus Krisztus temetési leple volt. Olasz kutatók egy csoportja szerint ugyanis a kormeghatározási vizsgálat eredmény azt mutatja, a tárgy valóban 2000 éves lehet. Az eredményeket a Heritage folyóiratban tették közzé.

A lepel már régóta intenzív vizsgálat tárgyát képezi, egy halvány emberi képet ábrázol, amely egyesek szerint Jézus teste, amely csodával határos módon nyomódott a ruhára. Bár a legújabb tanulmány

nem tér ki arra a kérdésre, hogy a lelet valóban Jézus halotti leple volt-e, a szerzők megállapították, hogy a kora nagyjából megfelel az ő korának.

Az eredmények megkérdőjelezik a korábbi kutatásokat, amelyek a lepel középkori eredetét támasztották alá, amely a világ egyik legtöbbet tanulmányozott régészeti tárgya.

Bár egyes tanulmányok arra a következtetésre jutottak, hogy a lelet valódi lehet, a tudományos konszenzus a lepel középkori eredet vagy pedig a hamisítvány felé hajlik.

A leplet 1389-ben Pierre d'Arcis, Troyes püspöke hamisítványnak nyilvánította, aki állítólag azonosította a felelős művészt. A vita mindazonáltal még mindig tart, a bizonytalanságok és az alternatív álláspontok továbbra is fennállnak, ami megnehezíti a hitelességgel kapcsolatos végleges következtetés levonását.

A lepel középkori eredetére utaló kutatások között van az 1980-as évek végén végzett, kulcsfontosságú radiokarbonos vizsgálat, amely

arra a következtetésre jutott, hogy a vászon Kr. u. 1260 és 1390 között készült

- ami megfelel a lelet első dokumentált franciaországi megjelenésének az 1350-es években. Ezek az eredmények azt mutatták, hogy nem Jézus temetési ruhája volt.

Egyes szakértők, például a Heritage tanulmány szerzői azonban azzal érvelnek, hogy ezek a vizsgálatok a szennyeződés miatt hibásak lehettek. Az ilyen, a szennyeződés-hipotézis körül forgó érveket korábban megkérdőjelezték.

Liberato De Caro, az olaszországi Kristallográfiai Intézet vezető kutatója és munkatársai egy új módszert alkalmaztak az ősi vászonszálak datálására: széles szögű röntgensugár-szórással vizsgálták a szerkezeti degradációjukat. 

Mivel az eredmények nem egyeznek a korábbi radiokarbonos kormeghatározási kutatásokkal, a szerzők szerint

a torinói lepel szövetéből vett több minta pontosabb és szisztematikus röntgenvizsgálata kellene ahhoz, hogy megerősítsék tanulmányunk következtetéseit.

(Newsweek/Hetek)

Iratkozzon fel a Hetek megújult hírlevelére! Hetente egy csokorban ajánljuk különleges tartalmainkat, a legizgalmasabb interjúinkat, videóinkat, világnézeti és kiemelt cikkeinket.  EZEN A LINKEN TUD FELIRATKOZNI.

hetek hírlevél/viber

Legfrissebb online híreinkért csatlakozzon a Hetek belső Viber-csoportjához! Így nem kell órákat szörföznie a híroldalak között, tőlünk megkapja telefonjára a nap legfontosabb világnézeti tartalmait.  CSATLAKOZZON A CSOPORTHOZ EZEN A LINKEN.  

Aktuális hetilap
Kövessen minket!
Nemzeti Média - és Hírközlési Hatóság, 1525 Budapest, Pf. 75. | +36 1 457 7100 (telefon) | +36 1 356 5520 (fax) | [email protected] | www.nmhh.hu
Alapító-főszerkesztő: Németh Sándor - Founder Editor in Chief: Németh Sándor. Kérdéseit, észrevételeit kérjük írja meg címünkre: [email protected]. - The photos contained in the AP photo service may not be published and redistributed without the prior written authority of the Associated Press. All Rights Reserved. - Az AP fotószolgálat fotóit nem lehet leközölni vagy újrafelhasználni az AP előzetes írásbeli felhatalmazása nélkül! Copyright The Associated Press - minden jog fenntartva!