Elon Musk milliárdos vállalkozó rendszeresen felhívja arra a figyelmet, hogy a mesterséges intelligencia egyre nagyobb térnyerésével szükségessé vált az emberek úgynevezett felturbózása is, úgynevezett agy-számítógép interfészek beültetésével. A futurista üzletember úgy véli, hogy eljut majd a technológia arra a szintre, hogy tényleges beszéd nélkül tudjanak majd az emberek egymással kommunikálni, csak a gondolatátvitel segítségével.
Jelenleg a kutatások még nem tartanak itt, de arra már vannak eredményes kísérletek, hogy hasonló interfészek segítségével például majmok képesek bizonyos játékokat irányítani.
Jelenleg az Elon Musk által tulajdonolt Neuralink egy másik konkurenciája, a szintén amerikai Synchron kapott engedélyt az Élelmiszer- és Gyógyszerhatóságtól (FDA), hogy elkezdjék embereken is tesztelni a Stentrode nevű eszközüket. Ezzel az engedéllyel megelőzték a Neuralinket.
Ez a készülék kisebb mint egy gyufaszál, és agyműtét nélkül el lehet helyezni a páciensben picit hasonlóan a koszorúér-tágító technológiához, amit a szívnél szoktak használni. Ezt az eszközt a nyaknál elhelyezkedő véredényen keresztül juttatják fel és be az agyba, majd egy vezeték segítségével összeköttetnék egy mellkasba ültetett nagyobb egységgel. Ez kommunikálna például számítógépekkel.
A tervek szerint az eszközt elsőként hat paralízisben szenvedő betegbe ültetik majd be és vizsgálják meg az eredményeket.
Korábban Ausztráliában végeztek már egy kísérletet, akkor négyből ketten képesek voltak számítógépeket irányítani pusztán a gondolataikkal. Az eredményekről egy tudományos folyóiratban számoltak be a cég szakemberei. A kereskedelmi forgalomba történő hozás előtt a cégnek egyértelműen bizonyítania kell az eszköz hatékonyságát és biztonságosságát. A cégvezető szerint a Synchron termékét 3-5 éven belül már meg lehet majd vásárolni.