Az ortodox többségű országban azzal is megvádolták az evangéliumi hívőket, hogy „intenzív agitációs kampányt folytatnak”, és megosztást hoznak a bolgár nemzetbe, ezért a rendőrség segítségével minden iskolába eljuttatták a figyelmeztetést.
A gyerekeket arra kérték, hogy jelentsék, ha kapcsolatba kerülnek protestánsokkal. Két evangéliumi pásztor, Zsivko Toncsev és Radoszlav Kirjakov a bolgár bíróságokon megtámadta a rendelkezést, de elutasították a panaszukat, és a kormány sosem vonta vissza a levélben foglaltakat.
A gyülekezetvezetők ezután döntöttek úgy, hogy az Emberi Jogok Európai Bíróságához fordulnak, és Strasbourg úgy határozott, hogy a bolgár kormány valóban megsértette az evangéliumi gyülekezetek vallásszabadsághoz való jogát, és „ellenséges nyelvezetet” használt a hívőkkel szemben.
Ez a döntés világos üzenetet közvetít:
a vallásszabadságot sértő kormányzati erőfeszítések elfogadhatatlanok és
a demokráciával egyáltalán nem
egyeztethetők össze”
- mondta az ADF International keresztény jogvédő szervezet vezetője, Robert Clarke.
Zsivko Toncsev üdvözölte az európai bíróság döntését, hiszen „a kormányzati tisztviselőknek nem volt joguk aláásni a keresztény hitünket csak azért, mert különbözünk a többség vallásgyakorlásától Bulgáriában”.
„Pásztorokként Jézus Krisztus tanításai iránt vagyunk elkötelezettek, és örülünk, hogy elismerték a mi jogainkat, és minden hívőnek a jogát” – tette hozzá a bolgár gyülekezetvezető.
(Premier Christian News / CNE News / Hetek)
25 éve együtt - A Hetek jubileumi előfizetői akciójában a fődíj egy Toyota Aygo X személyautó. Részletek a hetilapban és a hetek.hu/elofizetes oldalon.