Ahogy arról beszámoltunk, Elon Musk chipfejlesztéssel foglalkozó cége, a Neuralink idén májusban megkapta az engedélyt az amerikai gyógyszerészeti hatóságtól (FDA), hogy embereken is elkezdjen kísérletezni a chipbeültetéssel.
Korábban már állatkísérletekben sikeresnek bizonyult a chip agyba történő beültetése, legutóbb egy majmot lehetett élő adásban nézni, ahogy az agyába ültetett chip segítségével, gondolatban irányított egy számítógépes játékot.
Musk egy múlt heti párizsi konferencián beszélt arról, hogy terveik szerint még idén beültethetik a chipet az alsó végtagjaira lebénult vagy nyaktól lefelé lebénult emberbe.
A Neuralink élőben fogja közvetíteni a beavatkozást. A Tesla-tulajdonos egyelőre nem árulta el, hogy hány a kezdetekben hány páciensbe tervezik beültetni a készüléket és mennyi ideig lesz bennük a chip.
Bár az FDA zöld lámpát adott az emberkísérletekre, de ha sikeresnek is bizonyulnak a beültetések, még évekbe vagy akár egy évtizedbe is telhet, mire kereskedelmi forgalomba kerülhet a technológia és szélesebb körben elérhetővé válhat.
A Neuralink más versenytársai egyébként már beültették a chipjeiket emberekbe, így Musk cégénél kicsit előrébb járnak a kísérletekben.
Svájci kutatók kifejlesztettek olyan implantátumokat, amelyek segítségével egy biciklibaleset miatt lebénult, korábban járásképtelen férfi újra képes sétálni.
(Reuters / Hetek)