Blinken találkozott többek között a kínai elnökkel, Hszi Csin-Pinggel és sikerült a feleknek megegyezniük abban, hogy erőfeszítést tesznek azért, hogy a két ország közötti egyre erősebb rivalizálást stabilizálják, hogy ne eszkalálódjon konfliktussá a helyzet, de igazi áttörést nem hozott az egyeztetést.
Ráadásul egy nappal a diplomáciai célú találkozók után Joe Biden durván megsértette a kínai vezetőket.
“Hszi Csin-Ping azért háborodott fel annyira azon, hogy lelövettem azt a ballont, mert tele volt két vagonnyi kémeszközzel, mert nem tudta, hogy ez volt rajta. Nagyon ciki a diktátoroknak, amikor nem tudják, hogy mi történt. Nem kellett volna, hogy arrafelé menjen, odafújta a szél”
- mondta az amerikai elnök a kampánya miatt tartott kaliforniai adománygyűjtésen.
Biden arról is beszélt, hogy az ázsiai nagyhatalomnak komoly “gazdasági nehézségei vannak”, de a sértő szavai után azt mondta, hogy szerinte az USA és Kína közötti kapcsolat megfelelő és az amerikai külügyminiszter a pekingi látogatásával előrelépést tudott elérni.
Az amerikai elnök szerint Hszi Csin-Pinget már régebb óta aggasztja, hogy az Egyesült Államok egy stratégiai biztonsági csoportot hozott létre Japán, Ausztrália és India részvételével, és hiába próbálta telefonon meggyőzni arról a kínai elnököt, hogy a Quad elnevezésű szerveződéssel nem az országát próbálja az USA “körbevenni”.
“Felhívott, és azt mondta, hogy ne tegyem ezt, mert nehéz helyzetbe hozom vele” - mondta Biden. Az amerikai elnök egyelőre nem úgy tűnik, hogy hallgatott volna a kínai kérésre, sőt a héten Biden találkozni fog Narendra Modi indiai miniszterelnökkel, hogy Kínáról is egyeztessenek.
A kínai külügyminisztérium úgy reagált Biden szavaira, hogy “politikai provokáció” történt és az amerikai államfő szavai “súlyosan megsértették Kína politikai méltóságát”.
(Guardian / Hetek)