Ennyit a „terroristákkal nem tárgyalunk” elvéről: vádalkut kötöttek a 9/11 kitervelésével vádolt három férfival
Bűnösnek vallják magukat, és cserébe elkerülik a halálbüntetést
Ennyit a „terroristákkal nem tárgyalunk” elvéről: vádalkut kötöttek a 9/11 kitervelésével vádolt három férfival

Khalid Sheikh Mohammed(Wikipedia/Central Intelligence Agency)

2024. 08. 01.
A 2001. szeptember 11-i amerikai merényletek kitervelésével vádolt férfiak közül hárman tárgyalás előtti megállapodást kötöttek - közölte a amerikai védelmi minisztérium. Khalid Sheikh Mohammed, Walid Muhammad Salih Mubarak Bin Attash és Mustafa Ahmed Adam al-Hawsawi évek óta a kubai Guantanamo-öbölben lévő amerikai haditengerészeti bázison raboskodik.

Az alku részleteit nem jelentették be, de amerikai hírügynökségek szerint

a férfiak bűnösnek vallják magukat, cserébe az ügyészség beleegyezik, hogy nem kérik a halálbüntetést.

Az 1941-es Pearl Harbour elleni japán támadás óta leghalálosabb támadásokban New Yorkban, Virginiában és Pennsylvaniában közel 3000 ember vesztette életét, amelyek a „terrorizmus elleni háborút”, valamint az afganisztáni és iraki inváziót váltották ki.

Khalid Sheikh Mohammedet, Walid Muhammad Salih Mubarak Bin Attasht és Mustafa Ahmed Adam al-Hawsawit többek között civilek megtámadásával, a háborús törvények megsértésével elkövetett gyilkossággal, gépeltérítéssel és terrorizmussal vádolják.

Mohammedet széles körben a támadás kitervelőjének tartják, amelynek során a gépeltérítők utasszállító repülőgépeket foglaltak el, és azokat a New York-i World Trade Centerbe és a Washington melletti Pentagonba vezették. Egy negyedik gép egy pennsylvaniai mezőre zuhant, miután az utasok ellenálltak.

A tárgyalást részben azért halogatták ilyen sokáig, mert attól tartottak, hogy a kihallgatási technikák, amelyek a kritikusok szerint kínzásnak minősülnek, alááshatták volna a foglyok elleni bizonyítékokat.

Szeptemberben a Biden-kormányzat állítólag elutasította az amerikai haditengerészet kubai bázisán fogva tartott öt férfival, köztük Mohameddel kötött vádalku feltételeit. A Fehér Ház Nemzetbiztonsági Tanácsa közölte, hogy az elnöki hivatal szerdán értesült az új megállapodásról, és nem játszott szerepet a tárgyalásokban.

Jim Smith, akinek a felesége meghalt a támadásokban, a New York Postnak azt mondta, hogy

az áldozatok családjai 23 évet vártak arra, hogy bíróság elé állhassanak, hogy jegyzőkönyvbe vegyék, mit tettek ezek az állatok szeretteikkel.

„Elvették tőlünk ezt a lehetőséget” - mondta, hozzátéve, hogy a legmagasabb büntetést kellene kapniuk a szerepükért.

A republikánusok is gyorsan támadták a Biden-kormányt, amiért alkut kötött a vádlottakkal. „A terroristákkal való tárgyalásnál csak az rosszabb, ha az őrizetbe vételük után tárgyalnak velük” - jelentette ki.

(BBC/Hetek)

Iratkozzon fel a Hetek megújult hírlevelére! Hetente egy csokorban ajánljuk különleges tartalmainkat, a legizgalmasabb interjúinkat, videóinkat, világnézeti és kiemelt cikkeinket.  EZEN A LINKEN TUD FELIRATKOZNI.

hetek hírlevél/viber

Legfrissebb online híreinkért csatlakozzon a Hetek belső Viber-csoportjához! Így nem kell órákat szörföznie a híroldalak között, tőlünk megkapja telefonjára a nap legfontosabb világnézeti tartalmait.  CSATLAKOZZON A CSOPORTHOZ EZEN A LINKEN.  

Aktuális hetilap
Kövessen minket!
Nemzeti Média - és Hírközlési Hatóság, 1525 Budapest, Pf. 75. | +36 1 457 7100 (telefon) | +36 1 356 5520 (fax) | [email protected] | www.nmhh.hu
Alapító-főszerkesztő: Németh Sándor - Founder Editor in Chief: Németh Sándor. Kérdéseit, észrevételeit kérjük írja meg címünkre: [email protected]. - The photos contained in the AP photo service may not be published and redistributed without the prior written authority of the Associated Press. All Rights Reserved. - Az AP fotószolgálat fotóit nem lehet leközölni vagy újrafelhasználni az AP előzetes írásbeli felhatalmazása nélkül! Copyright The Associated Press - minden jog fenntartva!