Mint ismert, az ENSZ minden olyan területet a „palesztin állam” részének tekint, amit Izrael az ellene Jordánia és más arab államok által indított 1967-es agresszió elleni önvédelmi háborúban törvényesen elfoglalt.
Ezek közé a területek közé tartozik Jeruzsálem történelmi központja, beleértve az Óvárost, a Nyugati-falat és a Templom-hegyet, valamint Júdeát és Szamáriát, továbbá a Golán-fennsíkot.
Ezeken a területeken mintegy 750 ezer zsidó lakos él, most az ENSZ őket ítélte száműzetésre. A határozat egyetlen szóval sem említi az Izrael elleni palesztin terrort, amelynek legvéresebb, de nem egyedülálló napján, tavaly október 7-én 24 óra alatt 1200 izraelit gyilkoltak meg a Hamász terroristái.
A világszervezet állásfoglalása egyben üdvözölte a Nemzetközi Bíróság júliusi döntését, amely szerint a palesztin területek és települések izraeli ellenőrzése illegális, és azt vissza kell vonni.
Az ENSZ legfelsőbb bíróságának, más néven a világbíróságnak a tanácsa szerint ezt „a lehető leggyorsabban” kell megtenni, míg a közgyűlési határozat 12 hónapos határidőt szabott.
Az ENSZ arra is felszólította az államokat, hogy „tegyenek lépéseket az izraeli településekről származó termékek behozatalának, valamint a fegyverek, lőszerek és kapcsolódó felszerelések Izraelnek történő szállításának vagy átadásának megszüntetése érdekében... amennyiben alapos okkal feltételezhető, hogy azokat a megszállt palesztin területen használják fel”.
Az etnikai tisztogatásra zsidóellenes felszólító határozatot 124 ország szavazta meg, köztük olyan európai uniós országok is, mint
Belgium, Ciprus, Észtország, Franciaország, Görögország, Írország, Lettország, Luxemburg, Norvégia, Szlovénia és Spanyolország támogatták az intézkedést.
Csak hajszállal kisebb azon országok felelőssége, akik szemérmesen tartózkodtak ennél a gyalázatos szavazásnál, ilyenek például Ukrajna, az Egyesült Királyság, Németország és Olaszország, valamint Kanada és Ausztrália.
A józan ész és a morális tisztánlátás talaján mindössze 14 ország maradt, akik elutasították az ENSZ határozatot, közülük nagyító nélkül a térképen
az Egyesült Államok, Paraguay és Argentína fedezhető fel, valamint két európai ország: Magyarország és Csehország.
Tisztelet természetesen az Izraelhez hagyományosan lojális távoli szigeteknek, Tuvalu, Nauru és a többi csendes-óceáni mikroállam vezetőinek.
Az izraeli külügy közleménye szerint ez egy
„torz döntés, amely elszakad a valóságtól, bátorítja a terrorizmust, és árt a béke esélyeinek”.
A határozat figyelmen kívül hagyja október 7-ét, amikor a Hamász palesztin terrorcsoport pusztító, határokon átnyúló támadást vezetett Izrael ellen, amelyben 1200 ember halt meg, többségében civilek, és amelynek során a terroristák 251 embert raboltak el, akiket túszként Gázába vittek.
A minisztérium az X-en közzétett nyilatkozatában úgy fogalmazott, hogy a határozat megerősíti a Hamászt és „a mögötte álló iráni terrorállamot”, miközben azt az üzenetet küldi, hogy „a terrorizmus kifizetődő”. Emellett kevésbé valószínűvé teszi a túszalkut is - érvelt a minisztérium, utalva a nemzetközi közvetítőkön keresztül a foglyok szabadon bocsátásáért cserébe történő tűzszünet elérésére irányuló erőfeszítésekre.