A Mars kevésbé hideg részein olyan földet talált a kínai marsjáró, amely akár művelésre is alkalmas, és a körülmények megfelelőek lehetnek az életben maradás szempontjából. A Zhurong marsjáró a bolygó homokdűnéit vizsgálta, mielőtt hibernációs állapotba került volna.
Most mindenkinek, aki előfizet a Hetek nyomtatott verziójára, online előfizetést is ajándékozunk, amivel már csütörtökönként olvasható a friss újság és a teljes archívum is elérhető! Részletek a Hetekben és a https://www.hetek.hu/elofizetes oldalon.
A kutatóeszköz sóban gazdag dűnéket talált, és a rajtuk lévő repedések alapján a kutatók azt gondolják, hogy régen a bolygón sóval keveredett hó vagy zúzmara lehetett, ami kiolvadt, és ezért jöhettek létre a repedések.
A feltételezések szerint folyók és tavak is lehettek a Marson, amelyek később kiszáradtak, de most is lehet a felszínen vízréteg.
A marsjáró vizet ugyan nem talált, de számítógépes szimulációs segítségével kínai kutatók arra a következtetésre jutottak, hogy az év bizonyos időszakaiban ideálisak lehetnek a körülmények arra, hogy újra víz bukkanjon elő a Marson.
Bár a NASA az 1970-es években több expedíció során is talált bizonyítékot dérre a Marson, de a mostani felfedezések a Trinity College geológiaprofesszora, Mary Bourke szerint “azt bizonyítják, hogy ez a folyamat szélesebb területen valósul meg”, mint korábban feltételezték.
A kínai marsjárót - amelyet a kínai mitológia tűzistenéről neveztek el - 2020-ban bocsátották fel, és egy éven át vizsgálta a körülményeket a bolygón, mielőtt hibernációs állapotba került.
(AP / Hetek)