Illusztráció( Forrás: Shutterstock/PuzzlePix)
Egy Jeruzsálem óvárosából feltárt középkori kerámiaedény új elemzése azt sugallja, hogy a keresztes lovagok kezdetleges kézigránátokat fejlesztettek ki a Szentföld muszlim uralkodói ellen folytatott háborúi során.
Az ausztráliai Griffith Egyetem régészei az óvárosban talált négy kerámiaedény vizsgálata közben, arra jutottak, hogy egyikük középkori kézigránát lehetett, ami összhangban van a korabeli első kézből származó beszámolókkal is. Az edény ugyanis növényi olajok, állati zsírok, nitrátok és kén robbanásveszélyes keverékének maradványait tartalmazta.
A vastag falú, díszítés nélküli Sherd 737-re keresztelt kerámiaedényben
az archaikus robbanószerkezethez szükséges gyúlékony vegyi összetevők maradványai voltak.
Korábban a kutatók azt feltételezték, hogy a középkori gránátok lőport tartalmaztak. Ugyanakkor az elsőként Kínában kifejlesztett puskapor csak a 13. században jelent meg a Közel-Keleten.
Az edények feltehetően a 11. vagy 12. századból származnak.
A tanulmány azért jelentős mert elősegíti a középkori fegyverek megértését a Közel-Keleten és alátámasztja a keresztesek beszámolóit.
A keresztes lovagoktól származó első kézből származó beszámolók és arab szövegek említést tesznek ugyanis olyan kézi eszközök használatáról, amelyek hangos robajjal és fényvillanással robbantak fel, jelentette ki a Griffith Egyetem közleményében, amely összhangban van a mostani következtetésekkel is.
(Business Insider/Hetek)