A Készségesek koalíciója(X/Olga Nesterova)
Míg eddig hivatalosan csak Franciaország és az Egyesült Királyság kötelezte el magát csapatai mellett, az immár 30 országot tömörítő "Készségesek koalíciója" dolgozik a haderőnek a stratégiai fontosságú helyekre, például városokba, kikötőkbe és erőművekbe történő telepítésének részletein Ukrajna-szerte, bár nem a frontvonalak mentén. A nyílt levél így szól:
"Európa vagy követi Trump elnök politikai döntéseit, amelyeket a többi NATO-tagországgal való valódi konzultáció nélkül hozott, vagy pedig saját erejére támaszkodva úgy dönt, hogy Ukrajna biztonsági érdekeit és saját érdekeit is érvényesíti.
A legtöbb európai NATO-tagállam nem lehet biztonságban, ha Oroszország nem szenved egyértelmű és vitathatatlan katonai vereséget Ukrajnában. Ez a nélkülözhetetlen feltétele annak, hogy megteremtsék az alapot nem a rendszerváltáshoz, amelyről egyedül az oroszok dönthetnek, hanem ahhoz, hogy
a jelenleg Moszkvában hatalmon lévő háborús klánt egy olyan pragmatikus vezetőkből álló csoport váltsa fel, amely hajlandó szakítani a jelenlegi orosz hatóságok által folytatott imperialista politikával.
Az európai országoknak azt is tudomásul kell venniük, hogy a Trump-kormányzat elutasítja Ukrajna NATO-ba való integrálását, és az amerikai elnök képtelen komoly alternatívát megfogalmazni Ukrajna biztonsági garanciái tekintetében.
Ezért arra kérjük az európai kormányokat, hogy az amerikai elnök kérése alapján számoljanak előre a békefenntartó erők állomásoztatásával:
- haladéktalanul telepítsenek 30 ezer katonából álló erőt a Fehéroroszország és Ukrajna közötti 1000 km hosszú határ védelméért felelős ukrán erők megerősítésére, annak érdekében, hogy csökkentsék Fehéroroszország esetleges közvetlen háborús részvételének kockázatát;
- helyezzenek készenlétbe egy 50 ezer katonából álló haderőt, amely három hónapon belül képes megerősíteni az Oroszország és Ukrajna közötti határok védelméért felelős ukrán erőket Szumi és Harkiv megyében;
- készítsenek elő egy 100 ezer katonából álló haderőt, hogy amint az orosz erők kivonulnak Ukrajnából vagy az ukrán hadsereg vereséget szenved, az ukrán erőkkel együtt részt vegyen az orosz-ukrán határ védelmében Luhanszk és Donyeck megyében.
Ezen európai fegyveres erők megbízatása
Ukrajna nemzetközi határainak védelmére korlátozódik az orosz hadsereg bármilyen betörési vagy inváziós kísérletének megakadályozása vagy semlegesítése révén.
E megbízatás részeként ezek az erők integrálódnak Ukrajna általános katonai helyzetébe.
Arra is felszólítjuk az európai országok kormányait, hogy álljanak készen arra, hogy kompenzálják az Ukrajnának nyújtott amerikai katonai segélyek esetleges megszakítását."
Robert C. Castel szókimondó posztban reagált a levél tartalmára Facebook-oldalán:
"Ez az 500 darab sok diplomával és egyébb fogyatékossággal élő úriember a nagy szavakba igen alantas szándékokat csomagolt: 1. Elszabotálni az amerikai tűzszüneti próbálkozásokat a háború lezárasára. 2. Ukrajnát a háborúban tartani üres ígéretekkel. 3. Meggyőzni Oroszországot, hogy az egyetlen módja annak, hogy ne legyen több százezer nyugati katona határain, az a háború elhúzása a végtelenbe. 4. Közvetlen háborúba keverni Európát a több ezer atomfegyverrel rendelkező Oroszországgal.
Fukuyama úr az elsők között szerepel a felhívás aláírói között. Úgy látszik még mindig komolyan gondolja a történelem végét. Csak éppen a történelmi szükségszerűség helyett atomháborúval kívánja megvalósítani a fáradt és viseletes próféciáját."