„Ez egy férfi DNS-e” - Kikerült az algériai olimpiai bokszoló nemi tesztje és anyakönyvi kivonata
A botrány folytatódik
„Ez egy férfi DNS-e” - Kikerült az algériai olimpiai bokszoló nemi tesztje és anyakönyvi kivonata

Forrás: MTI/Czeglédi Zsolt

2024. 08. 05.
Megszerezte egy díjnyertes sportújságíró azokat a nemi teszteket és hivatalos leveleket, amelyek arról tanúskodnak, hogy az algériai Imane Helif és a tajvani Lin Jü-ting biológiai, illetve genetikai értelemben tényleg férfi, ezért nem indulhatnának a női ökölvívók között. Ehhez képest a Nemzetközi Olimpiai Bizottság teljesen melléjük állt, most már biztosan mindketten érmesen a párizsi olimpián. Közben Hámori Lucának magasabb jutalmat szavaztak meg, mire a férfi ökölvívónk felháborodását fejezte ki. 

A Wire Sports újságírója, a díjnyertes Alan Abrahamson birtokába került a Nemzetközi Bokszszövetség három hivatalos levele, amelyet a Nemzetközi Olimpiai Bizottságnak írtak azokról a nemi tesztekről, amelyek nyomán az algériai Imane Helifet és a tajvani Lin Jü-tinget kizárták a világbajnokságokról. Az újságíró a laboreredményeket is látta, amelyeknek az eredménye teljesen egyértelmű. 

Mi derült ki?

A cikkéből megtudjuk, hogy nem csak egy, hanem két nemi tesztre is sor került a két sportolónál, az elsőre még a 2022-es isztambuli ökölvívó-világbajnokságon, ám akkor csak a verseny lezárását megelőző napon volt laborvizsgálat, így annak az eredményének tudatában visszamenőlegesen már nem zárták ki a versenyzőket. Viszont a tesztek eredménye megalapozta a 2023-as indiai világbajnokságok vizsgálatait is, amelyeknek eleve az volt célja, hogy megerősítsék, vagy felülírják az isztambuli eredményeket.

Az Új-Delhiben végzett laborkutatás, nemi teszt viszont minden kétséget kizáróan megállapította a rendellenességet, abnormalitást.

A dokumentumokon egyenesen az szerepel, hogy a kromoszómaelemzés férfi kariotípust tárt fel, és ezekről fényképes bizonyítékokat is csatoltak ahhoz a levélhez, amelyet a Nemzetközi Olimpiai Bizottságnak küldtek. Ezekben jóhiszeműen a segítségüket és együttműködésüket ajánlották fel, hiszen szerintük ez a helyzet is jól szemlélteti a sport biztonságosságának és integritásának fontosságát, amely mellett – mint írják – az Olimpiai Mozgalom is elkötelezett. A levélben azt írták: „arra a következtetésre jutotta, hogy az ökölvívó DNS-e egy XY kromoszómákból álló férfi DNS-e volt”. 

Ehhez képest viszont a Nemzetközi Olimpiai Bizottság egyáltalán nem volt ennyire együttműködő, a cikk szerint többek között azért is volt a feszült a Bokszszövetséggel való viszony, mert annak a vezetője az orosz Umar Kremlev volt, akinek közismerten jó kapcsolata van az orosz vezetéssel. El is terjesztették róla, hogy az ominózus kizárásról is egy személyben hozott döntést, holott a tesztek a szabályoknak teljesen megfelelően lettek elvégezve, majd a kizárásról a testület döntött, amelyre meghívták az algériai nagykövetet, küldöttet is – aki egyébként másodlagos szakvéleményt kérvényezett az ügyben. Végül a döntést egyértelmű többséggel hozták meg, egyetlen tartózkodással, és egyetlen puerto rico-i ellenszavazattal. A döntés ellen a tajvani versenyző egyáltalán nem fellebbezett, az algériai először benyújtott egy fellebbezést az illetékes bírósághoz, ám később inkább visszavonta. Azt nem tudni, hogy miért nem ragaszkodott a jogorvoslathoz, hogyha ennyire biztos volt az igazában.

A női nem meghatározása mégse a nemi teszteken múlik?

Később a Nemzetközi Olimpiai Bizottság tisztviselői meglehetősen beszédes nyilatkozatokat tettek a párizsi olimpián kitört botrány kapcsán. Mark Adams, szóvivő arról beszélt, hogy egyik napról a másikra döntöttek a világbajnokságról való kizárásról, egy elhamarkodott vizsgálat után, majd Thomas Bach, a NOB elnöke pedig azt pedzegette, hogy a női nem meghatározása nem a nemi teszteken múlik, hanem azon, hogy valakinek az útlevelében mi szerepel, és hogy korábban nőként nevelkedett-e fel és versenyzett. 

Az előbb idézett sportújságíró szerint a vita lényegében abban áll, hogy egyetlen sportoló joga előrébbvaló-e, az egész sportolói közösség kollektív jogánál. Ugyanis 2009 óta intenzív, és érzelmekkel túlfűtött vita zajlott arról, hogy vajon a nemi fejlődési rendellenességekkel küzdő versenyzőkkel mi legyen a helyzet az olimpiákon és nemzetközi tornákon, hogyha olyan irreális és igazságtalan előnyhöz juttatja őket, amely minden más versenytárssal szemben komoly jogsértésnek minősül. Az atlétikához képest ráadásul az ökölvívásnál ugyanez komoly veszéllyel is járhat – hiszen a férfi genetika és biológia durva sérülést is okozhat a női ellenfeleknek. A NOB álláspontja most az, hogy a két nemi teszteken elbukó versenyzőnél nem kell vizsgálni a nemiségüket, elég a bemondásra és múltra hivatkozva azt elfogadni. Az ő versenyzéshez való joguk előrébb való, mint azon női sportolók egyenlő esélyekhez való joga, akik egy életen át küzdöttek azért, hogy az olimpián megmutathassák, mit tudnak. 

XX vagy XY?

Sokan ki is fejezték ellenérzésüket a helyzet miatt: Hámori Luca magyar olimpikon ugyan tisztelettudóan és megértéssel próbált viszonyulni algériai ellenfeléhez a közösségi médiás nagy botrányt keltő posztjai után, de a tajvani Lin Jü-ting bolgár ellenfele, már kevésbé volt elnéző. A pehelysúlyú, 57 kilogrammos súlycsoportban történt összecsapás után a bolgár egy X-jelet felmutatva jelezte, hogy itt bizony nem azonosak a kromoszómák, míg a tajvani másik ellenfele, az üzbég Sitora Turdibekova pedig már sírva hagyta el a ringet, az eredményhirdetés után már nem is volt hajlandó kezet fogni vele, nyilatkozat nélkül hagyta el az arénát. Ezzel a mérkőzéssel biztossá vált, hogy mind a tajvani, mind az algériai most már biztosan éremmel tér haza a párizsi olimpiáról – még az sincs kizárva, hogy mindketten aranyéremmel. Lin egyébként háromszoros világbajnoki érmes, kétszeres Ázsia-bajnok, tavaly viszont a teszt miatt elvették a bronzérmét. 

Színre lép az apa

Érdekes hír egyébként, hogy egy hírcsatornának nyilatkozott a botrány után Imane Helif édesapja, aki be is mutatta adásban azt a születési anyakönyvi kivonatot, amely szerint a sportoló nemét 1999-ben igenis lányként határozták meg. Ehhez képest viszont a dokumentumon szerepel egy érdekes dátum, miszerint a papírt 2018-ban állították ki. Ennek hitelességét mi megerősíteni nem tudjuk, mindenesetre az ilyen papírok hitelessége az észak-afrikai országokban kevésbé megbízhatóbb, mint mondjuk a nyugati országokban. 

Helif nem akart beszélni a nemi tesztről

Az is beszédes, hogy interjút adott Imane Helif a Hámori Luca elleni mérkőzést követően, amelyben többek között beszélt arról, mennyire megsértették a méltóságában, de van egy mentális egészségre figyelő csapat, ami nem engedi neki, hogy a közösségi médiát figyelje – szerinte az lenne a legjobb válasz a támadásokra, ha megnyerné az aranyérmet. Az újságírók viszont rákérdeztek nála arra, hogy a doppingteszteken túl már nemi vizsgálatokon is átesett-e, de ezzel kapcsolatban azt válaszolta, hogy erről nem szeretne beszélni. 

Az viszont egy jogos kérdés lenne, hogy ha ennyire egyértelműen jogtalannak érzik a támadásokat, akkor miért nem lehet erre az egész vitára az újabb, nyilvánosságra hozott teszteredménnyel pontot tenni. Ha viszont a teszt valóban egy férfi biológiáról tanúskodik, akkor viszont jogos a bírálatoknak és kritikáknak az éle, miszerint visszaélnek ezek a sportolók  a genetikai férfi adottságaikkal, hogy a női versenyszámokban mindenkit meg tudjanak verni. Ugyancsak hatalmas kérdés, hogy ezek az olimpikonok miért öltöznek a civil életben sokszor férfiként, viselkednek a testtartásukkal úgy mint, egy férfi, hogyha éppen a nőiességüket akarják védelmezni. Nem az van, hogy férfiként akarnak élni, mozogni, látszani, kivéve akkor, amikor a sportérdekeik azt diktálják, hogy nőként induljanak női versenyszámokban, ahol igazából van esélyük a sikerre.

Hámori emelést kap

Közben idehaza sem csillapodnak a kedélyek. A Magyar Ökölvívó Szakszövetség bejelentette, hogy Hámori Luca pontszerzésért járó pénzjutalmát kiegészíti a bronzéremért járó összegre, tehát a sportoló 15 millió forint helyett 31 millió forintot kap. Igenám, de ezen a döntésen felháborodott a másik ökölvívó olimpikon, a férfiak 63,5 kilogramos súlycsoportjában szintén 5. helyen zárt Kovács Richárd. Szerinte ugyanis a szövetség egy húzással szinte semmissé tette az ő bravúrját és helyezését, a közleményében még az esetleges visszavonulását is megpendítette.

Idézem a sportolót: „Idén az egész életemet feltettem az olimpiára, arra hogy a nemzetemet képviseljem és a szövetséget, mivel éveken keresztül vittem a hátamon az eredményekkel az itthoni bokszot. Otthagytam az állásomat! Hónapokig nem láttam a gyerekemet! Hazahoztam márciusban egy Eb-bronzérmet az olimpia előtt! Most pedig megkaptam, hogy én csak egy meccset nyertem az olimpián, így engem ez a kezdeményezés nem érint! Legyőztem egy olimpiai bronzérmest, hiszen ez nálunk itt mindennapos az ökölvívásban! Nem érdekel a pénz, sosem érdekelt! De az igazságtalanság igen!” Ezt írta Facebook-oldalára a párizsi olimpián 5. helyen végzett Kovács Richárd.

Iratkozzon fel a Hetek megújult hírlevelére! Hetente egy csokorban ajánljuk különleges tartalmainkat, a legizgalmasabb interjúinkat, videóinkat, világnézeti és kiemelt cikkeinket.  EZEN A LINKEN TUD FELIRATKOZNI.

hetek hírlevél/viber

Legfrissebb online híreinkért csatlakozzon a Hetek belső Viber-csoportjához! Így nem kell órákat szörföznie a híroldalak között, tőlünk megkapja telefonjára a nap legfontosabb világnézeti tartalmait.  CSATLAKOZZON A CSOPORTHOZ EZEN A LINKEN.  

Aktuális hetilap
Kövessen minket!
Nemzeti Média - és Hírközlési Hatóság, 1525 Budapest, Pf. 75. | +36 1 457 7100 (telefon) | +36 1 356 5520 (fax) | [email protected] | www.nmhh.hu
Alapító-főszerkesztő: Németh Sándor - Founder Editor in Chief: Németh Sándor. Kérdéseit, észrevételeit kérjük írja meg címünkre: [email protected]. - The photos contained in the AP photo service may not be published and redistributed without the prior written authority of the Associated Press. All Rights Reserved. - Az AP fotószolgálat fotóit nem lehet leközölni vagy újrafelhasználni az AP előzetes írásbeli felhatalmazása nélkül! Copyright The Associated Press - minden jog fenntartva!