Hiltz a verseny utolsó szakaszán megelőzte Elle St. Pierre-t és Emily Mackay-t, és 3:55:33 perces idővel minden nőt maga mögé utasított. Annak ellenére, hogy az OutSports beszámolója szerint az első nyolc helyezett mindegyike új személyes rekordot ért el.
A „nembináris” versenyző ennek köszönhetően tehát első alkalommal fog részt venni az olimpiai játékokon.
Hiltz még 2021. március 31-én egy Instagram-posztban állt a nyilvánosság elé azzal, hogy nembináris és transznemű személynek tartja magát, jóllehet biológiai nemét tekintve nő. A Runners World 2021 áprilisában megjelent számában pedig elmondta, hogy amikor 6 éves lett, azt kívánta, hogy egy napon bárcsak „fiúként ébredne fel”.
„Hatéves koromban a nemi identitásomat úgy fejeztem ki, hogy rövid volt a hajam, baseball sapkát hordtam, és nem voltam hajlandó dresszt viselni” - írta Hiltz a posztban. „Akkor éreztem magam leginkább önmagamnak, amikor a szünetben a fiúkkal fociztam, amikor apám Nicknek hívott Nikki helyett, és amikor a helyettesítő tanárok fiúnak néztek.”
„Felnőttként a sport volt az a hely, ahol úgy éreztem, hogy leginkább önmagam lehetek. A játéktéren nem számított, hogy lány vagy fiú vagyok. Gyorsan futottam, és a gyerekek mindig tisztelik a gyors gyereket, nemtől függetlenül” – fogalmazott.
A nemzetközi atlétikai versenyeket felügyelő World Athletics még tavaly olyan irányelvet fogadott el, amely minden olyan transznemű „női” sportolót, aki korábban férfiként átesett már a serdülőkoron, kizárja a női atlétikai kategóriákban való versenyzésből. Míg a transz „férfiak” férfi kategóriákban csak akkor versenyezhetnek, ha nemi identitásukról megfelelő, aláírt nyilatkozattal rendelkeznek. A World Athletics szabályzata azonban nem tesz külön említést a „nembináris”.
Azok a „nembináris” versenyzők azonban, akiket születésükkor nőként azonosítottak az orvosok, általában véve versenyezhetnek a női kategóriákban, amennyiben nem részesültek hormonkezelésben. Hormonkezelésről pedig Hiltz esetében nem tudni.
(NBC News / Christian Post / Hetek)