Ez egy PR cikk
Sokakat elrettent ez a rengeteg információ, és kétségbeesnek, hogy vajon melyik az ideális fényforrás számukra. A következőkben megvizsgáljuk, hogy ezek közül egyáltalán melyekkel érdemes foglalkoznia a mezei felhasználóknak, és tisztázzuk ezen feliratok, adatok jelentését.
Hazánkban általában 230V-os izzókat szoktak használni a háztartásokban. Ennél kisebb feszültségűeket legfeljebb biztonsági okokból, nedvességnek kitett helyeken szoktak beszerelni. Mivel a feszültség ingadozhat, így jobb, ha 220-270V tartományban működő fényforrást vásárolunk.
Az adott izzó teljesítményét és fogyasztását határozza meg az, hogy hány wattos. A hagyományos fényforrások általában 60 vagy 100 wattosak. Azt érdemes tudni, hogy egy LED-es 60W-os izzó más fényt ad, és az sem mindegy, milyen LED technikáról beszélünk.
A fényáramot lumenben, rövidítve Lm-ben szokták megadni. Műszerrel mérhető adat, egy adott térszögre sugárzott látható teljesítményt jelöl. Nem mindegy azonban, hogy a villanykörte búrájának milyen az áteresztő képessége, ha például tejfehér. Attól függően, hogy melyik gyártó hogyan számol, akár 40 százalékos különbség is lehet e tekintetben a fényveszteség következtében.
A megvilágítást luxban, azaz Lx-ben adják meg a gyártók. Ennek meghatározására a felületről visszaverődő, majd mérési pontba jutó fény intenzitásának mérésével van lehetőség. A megvilágítás tehát egy egységnyi felületre eső lumen mértékegysége.
A színhőmérsékletet Kelvinben, rövidítve K-ban adják meg. Ennek komoly jelentősége van, hiszen ez mutatja meg a fényforrás színét. Ha ez az érték magas, akkor hideg, ha alacsony, akkor meleg fényű az izzó. A modern fényforrások esetén több színhőmérséklet közül is lehetőség van választani.
Ez a nehezen mérhető adat azt mutatja meg, hogy az adott fényforrással megvilágított tárgyak mennyire képesek visszaadni a valós színüket. Ennek nincs mértékegysége, csak arányszáma, ami nulla és száz között változik. A 80 fölötti érték kiválónak, a 61 és 80 közötti jónak, az alatt pedig legfeljebb közepesnek nevezhető.
Az izzókat jellemzően szabványok alapján állítják elő. Vannak azonban ezektől eltérő méretű és változó formájú fényforrások is.
Megkülönböztetünk retrofit, valamint közvetlen csatlakozású fényforrásokat. Előbbiek azok, amelyek passzolnak a korábban használt foglalatba. Egy A60-as E27-es izzó viszont vezetékbekötéssel vagy pedig különleges csatlakozóval illesztett fényforrásokat jelöl. Ilyen példának okáért az úgynevezett UFO lámpákban mágnesesen rögzülő, sorkapoccsal beköthető LED panel is.
(Fizetett PR cikk)