Nem akar lemaradni a Hetek legújabb kisfilmjeiről, podcast-adásairól? Iratkozzon fel Youtube csatornánkra itt!
„Irán új elnöke, akit úgy ismernek, mint a ’Teheráni Hóhér’, irániak ezreinek a haláláért felelős szélsőséges politikus. Elkötelezett a rezsim nukleáris törekvései és a globális terrorhadjáratának támogatása mellett”
– írta twitter üzenetében Jair Lapid, az új izraeli külügyminiszter, aki szerint Ebrahim Raisi megválasztása nyomán „újra kell értékelni azokat a terveket, amelyek azonnal véget vetnének az iráni nukleáris programnak, és a pusztító hatású regionális szándékaiknak”.
Ezt megerősítette Naftali Bennett miniszterelnök is, aki azt mondta, hogy a világnak „ideje felébredni”, mert új, még veszélyesebb korszak kezdődik Iránban.
In a normal country he should be sent to court but in Iran he became the president. To Biden Administration hoping for a deal with Iran: Ebrahim Raisi is responsible 4 executing thousands of political prisoners. He placed on Treasury blacklist in 2019. We call him Hanging Judge. pic.twitter.com/G7T2kiVxx6
— Masih Alinejad 🏳️ (@AlinejadMasih) June 19, 2021
Az Amnesty International emberi jogi szervezet szerint a megválasztott iráni elnök emberiség elleni bűncselekményeket követett el a nyolcvanas években, amikor Khomeini ajatollah uralma idején teheráni főügyész-helyettesként részt vett a négytagú forradalmi vérbíróság terrorjában. Iráni állampolgárok ezreit tartóztatták le, és gyilkolták meg ekkor minden jogi eljárást mellőzésével.
Raisi utólag is egyetértett a tisztogatásokkal, csak a felelősséget hárította át az akkori Legfelsőbb Vezetőre, Khomeini ajatollahra.
A jogvédő szervezet új vizsgálatot sürget az ügyben, mert – mint közleményükben írják –
„az áldozatok sorsa, és a földi maradványaik holléte a mai napig nem ismert, miután a rezsim hatóságai szisztematikusan titkolja a tényeket és akadályozza az igazság feltérését az ügyben. Mindez folyamatosan elkövetett emberiség elleni bűncselekmény.”
Emigráns irániak vallomása szerint a kivégzéseket rendszeresen brutális kínzások előzték meg, amelynek során terhes nőket is elektromos sokkolókkal bántalmaztak. A kínzókamrákban Raisi is személyesen megjelent, miközben a foglyokat bántalmazták.
Raisi ráadásul nem csak a múltbeli bűncselekményekért felelős, hanem Irán Legfelsőbb Bírójaként ő rendelte ez az üzemanyagok drasztikus drágulása miatt kitört békés demonstrációk szétverését 2019 év végén. Ennek során több ezer aktivistát és kisebbségi csoportokhoz tartozó tüntetőt vettek őrizetbe.
Ebrahim Raisi megválasztása kérdésessé teszi, hogy milyen eredménnyel járhat az Egyesült Államok által szorgalmazott tárgyalások a 2015-ös atomegyezményhez való visszatérésről.
Az izraeli értékelés szerint az új elnök mindenben a Hamenei ajatollah által kijelölt politikát követi, aki a hírek szerint kijelölt utódjaként számít rá. Az iráni rezsim az elmúlt két évben folyamatosan megszegte a korábbi vállalásait és jelenleg csak elhatározás kérdése számukra, hogy néhány hónap alatt az atombombához szükséges dúsított uránt állítsanak elő. Irán számára fontos, hogy feloldják a Donald Trump elnöksége alatt bevezetett súlyos szankciókat, de atomegyezményt csak a hat évvel ezelőttinél számukra kedvezőbb feltételekkel kötnék újra.
Emiatt nagy figyelem hárul az új izraeli kormányra, amely elődjéhez hasonlóan az iráni atomprogramot tekinti az első számú veszélynek az zsidó állam számára. Benjamin Netanjahu 12 éves kormányzása alatt
többször felmerült egy izraeli megelőző csapás lehetősége, de erre végül is nem került sor, inkább más eszközökkel, szabotázsakciókkal, kiber- és tengeri támadásokkal, valamint az iráni nukleáris kulcsszereplőinek likvidálásával harcoltak Irán ellen.
Most Naftali Bennett újraértékelheti ezt a stratégiát, miután csak lassítani sikerült eddig az iráni atomprogramot. A Jerusalem Post értesülése szerint Raisi hivatalba lépéséig – vagyis augusztusig – megpróbálják meggyőzni az amerikai kormányzatot az atomalku újra kötésének veszélyéről, ám ha ez nem sikerül, Izrael készen áll akár egyoldalúan is csapást mérni Iránra.