John Kirby szerint a harctéri viszonyok kapcsán az időjárás nem volt az ukrán fél segítségére az ellentámadást tekintve. Az orosz haderőnek hónapok álltak rendelkezésre a felkészüléshez, egyes helyeken nagyon mélyen beásták magukat. Kirby szerint „a védekezés a legnagyobb erő egy háborúban”, most pedig az ukránok a támadó és az oroszok a védekező fél, amit mind figyelembe kell venni az ellentámadás értékelésekor.
Némi előrehaladást elért az ukrán haderő, ugyanakkor azt maguk is elismerték, hogy nem annyit, amennyit szerettek volna. A Fehér Ház illetékese szerint továbbra is túl korai lenne megállapítani, hogy milyen hatása van az egy héttel korábbi oroszországi eseményeknek Oroszországra és Ukrajnára.
Kirby szerint az nem látszik, hogy a háború menetén Ukrajnában jelentős mértékben változtatott volna: az ukrán haderő folytatja az ellentámadást, miközben több tízezres orosz katonai egységek jórészt védekező harci állásban vannak.
A szóvivő a jelenleg zajló ukrán ellentámadásra vonatkozóan azt is elmondta, hogy az Egyesült Államok állandó kapcsolatban van az ukrán partnerekkel, elsősorban katonai csatornákon keresztül.
"Minden megteszünk, hogy segítsük őket ebben az ellentámadásban"
– tette hozzá John Kirby.
Zajlik a zászlóalj-szintű kiképzés, de az amerikai támogatás változatlanul eszközöket és tanácsadást is magába foglal, de az hogy milyen irányba és milyen gyorsan haladnak a támadás kivitelezésével, az teljes mértékben az ukrán döntésen múlik.
Múlt hét elején az amerikai kormány újabb 500 millió dolláros katonai csomagot jelentett be Ukrajna számára a jelenleg zajló ellentámadás igényeihez igazítva.
Az ország NATO-kilátásait illetően Kirby megjegyezte, hogy a bukaresti nyilatkozat megállapítása változatlanul érvényes, vagyis a NATO jelenti Ukrajna jövőjét, ugyanakkor Vilniusban nagyon sok téma lesz majd napirenden a háborút tekintve, köztük a harctéri események értékelése is.
A magyar Országgyűlés Svédország NATO-tagságát illető döntésére reagálva kijelentette, hogy az Egyesült Államok erősen hisz abban, hogy Svédországnak a NATO-ban a helye, és abban is, hogy már most is készen áll arra, hogy tag legyen. Hozzátette, hogy Joe Biden elnök változatlanul optimista, hogy eljutunk oda és örül annak, hogy párbeszéd zajlik a kérdésről.
Nem válaszolt ugyanakkor arra a kérdésre, hogy az Egyesült Államok tárgyal-e a lengyel kormánnyal arról a varsói javaslatról, hogy a NATO nukleáris képességeket megosztó programjához csatlakozna. Megismételte, hogy semmi nem utalt arra, hogy Vlagyimir Putyinnak szándékában állna Ukrajnán belül, vagy az európai kontinensen nukleáris fegyvert bevetni, legyen az taktikai, vagy stratégiai célú.
(MTI / Hetek)