Ahhoz, hogy munkánkat folytatni tudjuk, az Ön támogatására is szükségünk van. Most futó akciónkban a nyomtatott és online hetilap előfizetés mellé ajándék Hetek maszkot adunk. Részletek és a teljes nyeremény lista itt: www.hetek.hu/elofizetes
Az amerikai Szövetségi Kereskedelmi Bizottság (FTC), és 48 amerikai állam demokrata, illetve republikánus főügyészei által indított mindkét jelenlegi per arra játszik, hogy a techóriás búcsút intsen a népszerű üzenetváltó szolgáltatást nyújtó WhatsAppnek és a fotómegosztó applikációnak, az Instagramnak, melyek felvásárlása beleillett a Facebook tudatos stratégiájába, mellyel bebiztosította monopolhelyzetét.
A felperesek többek között azt is követelik, hogy a vállalat értesítse az FTC-t és az államokat mielőtt bármilyen további fúzióra sor kerülne, hogy monopóliumellenes ellenőrzésnek vethessék alá az ügyletet.
Másfél hónappal ezelőtt az Igazságügyi minisztériumé és amerikai államok egy kisebb koalíciója hasonló pert indított a Google ellen.
Az utolsó amerikai vállalat feldarabolására irányuló monopóliumellenes per 1984-ben az AT&T vállalat Bell telefonmonopóliumának szétrobbantásához vezetett.
“Egyetlen cégnek sem szabadna, hogy ekkora ellenőrizetlen hatalma legyen"
- jelentette ki a New York-i főügyész, Tish James a perekkel kapcsolatos sajtótájékoztatón, hozzátéve, a Facebook "megvenni vagy eltemetni" stratégiát alkalmaz potenciális versenytársaival szemben.
Rohit Chopra, a republikánus vezetésű FTC demokrata biztosa szerint a vállalat "behemótként viselkedik a techvilágban". Felhasználói adatok milliárdjait gyűjti össze és használja fel gazdasági célokra, amivel messze sodródott eredeti céljaitól.
When Facebook started in 2004, I was one of its earliest users. Since then, Facebook has broken the privacy promises that initially made it popular and has become infamous for a business model prone to abuse.@Facebook must understand that it is not above the law.
— Rohit Chopra (@chopraftc) December 9, 2020
"Amikor a Facebook elindult 2004-ben az első felhasználói között voltam. Azóta a Facebook megszegte az adatvédelemmel kapcsolatos ígéreteit, ami eleinte annyira népszerűvé tette, és visszaélésre lehetőséget adó üzleti modelljéről vált hírhedté. A Facebooknak meg kell értenie, hogy nem áll a törvények felett."
-írta Twitter-üzenetében.
A Facebook a panaszokkal kapcsolatban megjegyezte, hogy mind az Instagram, mind a WhatsApp vásárlásának ügyleteit átnézték a monopóliumellenes hatóságok 2012-ben és 2014-ben. A techóriás tagadta továbbá, hogy monopol helyzetben lenne, rámutatva, hogy a Google mögött áll bevételi szempontból. Zuckerberg emellett igyekezett úgy bemutatni közösségi oldalát, mint "az amerikai szólásszabadság tradíciójának bajnokát" kínai riválisával, a TikTokkal szemben.
(Politico/Hetek)