Ahogy arról beszámoltunk, Izrael modern államának megalapításának évfordulóján az ENSZ-ben a Nakba-napról emlékeznek meg, vagyis arról, hogy több ezer palesztin hagyta el Izrael földjét, és a mai napig „katasztrófaként” élik meg a zsidó állam létrejöttét.
Most mindenkinek, aki előfizet a Hetek nyomtatott verziójára, online előfizetést is ajándékozunk, amivel már csütörtökönként olvasható a friss újság és a teljes archívum is elérhető! Részletek a Hetekben és a https://www.hetek.hu/elofizetes oldalon.
Abbasz az első hivatalos, ENSZ-ben megtartott Nakba-megemlékezésen beszélt arról, hogy bár a szervezet több mint ezer határozatot fogadott el Izrael vagy a palesztinok kapcsán az elmúlt évtizedekben, de ezeknek egy nagy részét sosem ültették gyakorlatba.
„Vagy teljesítik ezeket a kötelezettségeket, vagy nem lesz tovább tagok” - mondta Abbasz Moshe Sarett korábbi izraeli külügyminiszter levelét mutatva, amelyben a politikus ígéretet tett arra, hogy létrehoznak egy palesztin államot, és engedik a palesztinok visszatérését is.
Abbasz azonban nemcsak Izraelt vádolta, hanem úgy vélte, hogy Nagy-Britanniát és az USA-t is „politikai és erkölcsi felelősség terheli”, amiért „kilakoltatták” a palesztinokat, és létrehozták Izrael államát.
A palesztin vezető emellett azért is felelősnek tartja a két államot, mert a mai napig támogatják a zsidó államot, amely szerinte „az egyetlen olyan állam a Földön, amely egy másik népet megszállt”.
Az ENSZ ismét Izrael elleni elfogultságát bizonyította azzal, hogy a szervezet politikai ügyekért felelős vezetője, Rosemary DiCarlo azt mondta a rendezvényen, hogy „az ENSZ álláspontja világos, a megszállásnak véget kell érnie”, és felszólalt a palesztinok önrendelkezéshez és függetlenséghez való jogáért.
Izrael és az Egyesült Államok bojkottálta a Nakba-megemlékezést, és Jeruzsálem kérésére több tucat ország visszamondta a részvételi szándékát az eseményen.
Az izraeli külügyminiszter úgy reagált Abbasz beszédére, hogy
minden erőnkkel harcolni fogunk a ’Nakba’-hazugság ellen, és nem fogjuk hagyni, hogy a palesztinok hazugságokat terjesszenek, és elferdítsék a történelmet”.
Ahogy arról korábban írtunk, a közelmúltban ismét sok rakétatámadás érte Izraelt, miután az Iszlám Dzsihád egy tagja egy izraeli börtönben tartott éhségsztrájkja után meghalt.
A támadások miatt Izrael elindította a Pajzs és nyíl hadműveletet, a terroristák pedig néhány nap alatt több száz rakétával támadták az országot a Gázai-övezetből.
(AP News / Hetek)