A portál szerint a földközeli kisbolygók közül egy közepes méretű kerül most kedden bolygónk közelébe. A kis égitestet 1994. augusztusában fedezték fel, és nem mutatott üstökösaktivitásra utaló jeleket, így a kisbolygók közé sorolták, és a (4782) 1994 PC1 jelölést kapta. Az aszteroidát 1974-ben készült archív felvételeken is megtalálták, illetve később 1997 januárban is megfigyelték a kaliforniai Goldstone-ban működő rádióteleszkóppal, így ezek a megfigyelések is segítettek a kis égitest pályájának lehető legpontosabb meghatározásában.
A kisbolygó ellipszis alakú pályán kering a Nap körül és 572,19 nap (1,56 év) alatt kerüli meg azt. 1933. január 17-én közelítette meg legjobban bolygónkat, akkor mintegy 810 ezer km-re járt tőlünk.
Most, 2022. január 18-án 21:51-kor lesz ismét földközelségben, mintegy 1,93 millió km-re bolygónktól, ötszörös Föld‒Hold-távolságra, így szóba sem kerülhet az összeütközés lehetősége.
A kisbolygó legnagyobb fényessége mintegy 10 magnitúdó lesz, vagyis kisebb amatőrcsillagászati távcsövekkel, illetve nagyobb binokulárokkal megfigyelhető. Azonban a látóhatár közelében a földi légköri fényelnyelés megnehezíti a halvány kis égitest megfigyelését. A földközelsége idején a Cet (Cetus) csillagképben lesz, és a gyors látszó mozgása következtében észrevehetően elmozdul a csillagokhoz képest.
(Hetek/csillagaszat.hu)