Felmérés: Egyre több amerikai érzi úgy, hogy a vírusfenyegetést eltúlozzák
Sokan gondolják úgy, hogy előre meg volt tervezve a járvány kirobbantása
Felmérés: Egyre több amerikai érzi úgy, hogy a vírusfenyegetést eltúlozzák

Képünk illusztráció. /Forrás: Shutterstock/Puzzlepix/

2020. 06. 30.
Egyre több amerikai úgy érzi, hogy eltúlozzák a koronavírus-járvány jelentette fenyegetést - derült ki a Pew amerikai közvélemény-kutató intézet hétfőn nyilvánosságra hozott felméréséből.

A jelentésben ugyanakkor azt is leszögezték: bár az amerikaiak növekvő mértékben szkeptikusak a járvánnyal kapcsolatban, de nagy részük nem bízik a Fehér Házból származó információkban sem.

A felmérést a június 4-ei héten készítették, tehát még azt megelőzően, hogy bizonyos - főként nyugati és déli szövetségi államokban - ismét fellángolt a járvány.

A Pew felmérése szerint az amerikaiak 71 százaléka hallott olyan elméletet, mely szerint a járvány-kitörést befolyásos emberek szándékosan robbantották ki, szervezték meg. Közülük minden harmadik úgy véli, valószínűleg igaz lehet. Nyolc százalékuk egészen biztos ebben. 

A válaszadóknak mindössze 30 százaléka vélte úgy, hogy Donald Trump amerikai elnök pontos információkkal rendelkezik a járványról. A közegészségügyi intézmények által közölt adatoknak és információknak ezzel szemben a felmérésben szereplők 64 százaléka adott hitelt.

A republikánus érzületű amerikaiak kevésbé bíztak az államban, a helyi kormányzatban és a sajtóban, a demokratákra szavazók között pedig alig akadt, aki hinne a Fehér Ház tájékoztatásának. A megkérdezett demokraták mindössze 9 százaléka gondolja úgy, hogy Donald Trump jól kezeli a válságot.

A világjárvány kezdete óta egyre többen sokallnak be a koronavírusos hírektől. A Pew felmérése szerint április elején még az amerikaiak 57 százaléka követte szorosan nyomon a fejleményeket, ma már ez az arány csak 39 százalék. 

A Pew megállapította azt is, hogy a társadalom figyelme a járvány helyett már inkább a májusban Minnesotában erőszakos rendőri intézkedés következtében meghalt afroamerikai George Floyd és a halála nyomán az országot megrázó, gyakran erőszakba torkolló tüntetéssorozat felé fordult.

Ismét megugrott a fertőzések száma

Közben az Egyesült Államok több tagállamában ismét szigorú intézkedéseket vezettek be az újra fellángoló járvány miatt. Texasban és Floridában már a múlt hét végén felfüggesztették a gazdasági élet újraindítását, elrendelték az éttermek, bárok és alkoholt forgalmazó boltok bezárását. Hétfőn Kansas kormányzója, Laura Kelly bejelentette, hogy rendeletet ír alá a szájmaszkok kötelező viseléséről közterületeken.

New York városában a hétvége óta szintén megugrott az újonnan diagnosztizált fertőzöttek száma, s Bill de Blasio polgármester bejelentette, hogy elhalasztják az éttermek belső tereinek megnyitását. Itt egyébként hétfőn kezdődött meg a gazdaság és a mindennapi élet újraindításának harmadik szakasza. Az állam kormányzója, Andrew Cuomo hétfőn sürgette Donald Trumpot, hogy adjon ki elnöki rendeletet a kötelező szájmaszkviselésről.

Donald Trump a CBN-nek adott exkluzív interjújában, amit magyarul a hetek.hu-n olvashat - részletesen is beszélt arról, mit gondol az Egyesült Államokban megugró fertőzésszámról és a járvány kezeléséről. 

A floridai Jacksonville-ben Lenny Curry polgármester hétfőn jelezte: a város arra készül, hogy a republikánusok elnökjelölt-állító konvencióján kötelezővé tegye a szájmaszk viselését.

Vita a kötelező maszkviselésről

A témáról széles körű vita bontakozott ki az Egyesült Államokban: Mitch McConnell, a szenátus republikánus frakciójának vezetője hétfőn ugyancsak a maszkviselés fontosságát hangsúlyozta. Mint fogalmazott: "nem szabad, hogy stigmát jelentsen a maszkok viselése, arcunk elfedése nem önmagunk, hanem mások védelméről szól".

Több republikánus szenátor - köztük a floridai Marco Rubio vagy Lamar Alexander, Tennessee politikusa - Donald Trump elnököt is arra szólította fel, hogy hordjon szájmaszkot. Kayleigh McEnany, a Fehér Ház szóvivője hétfői sajtótájékoztatóján erre azt válaszolta: a szájmaszk viselése Trump szerint "személyes döntés kérdése". Hozzáfűzte, hogy az elnök mindazonáltal arra bátorítja az amerikaiakat, hogy "a saját biztonságukat leginkább garantáló döntést" hozzák meg.

A baltimore-i Johns Hopkins egyetem és kórház hétfő esti adatai szerint egyetlen nap alatt több mint 42 ezer vírusfertőzést diagnosztizáltak újonnan az Egyesült Államokban, s ezzel csaknem 2,6 millióra emelkedett a fertőzöttek száma. A halálos áldozatok száma meghaladja a 126 ezret.

(Pew/MTI/Hetek)

Megosztaná véleményét másokkal is? A Facebook oldalunkon megteheti:

Aktuális hetilap
Kövessen minket!
Nemzeti Média - és Hírközlési Hatóság, 1525 Budapest, Pf. 75. | +36 1 457 7100 (telefon) | +36 1 356 5520 (fax) | [email protected] | www.nmhh.hu
Alapító-főszerkesztő: Németh Sándor - Founder Editor in Chief: Németh Sándor. Kérdéseit, észrevételeit kérjük írja meg címünkre: [email protected]. - The photos contained in the AP photo service may not be published and redistributed without the prior written authority of the Associated Press. All Rights Reserved. - Az AP fotószolgálat fotóit nem lehet leközölni vagy újrafelhasználni az AP előzetes írásbeli felhatalmazása nélkül! Copyright The Associated Press - minden jog fenntartva!