Az Egyesült Államok által előterjesztett javaslat üdvözli a három lépcsőből álló tűzszüneti tervet, melynek
első fázisa „azonnali, teljes és teljes tűzszünetet” tartalmaz, amelyhez kapcsolódik a meg nem határozott számú – élő és halott – túsz szabadon bocsátása,
cserébe meg nem határozott számú palesztin terrorista szabadon bocsátásáért, az izraeli erők kivonása Gáza „lakott területeiről”, a gázai civilek visszatérése otthonaikba az egész övezetben, valamint a segélyszállítmányok mennyiségének növelése.
A második fázis, amelyről a felek az első fázis során tárgyalnának, „az ellenségeskedések végleges beszüntetését” tartalmazza, cserébe a fennmaradó túszok szabadon bocsátásáért és az izraeli védelmi erők teljes kivonulásáért a Gázai övezetből.
A javaslat szerint, amennyiben a második fázisra irányuló tárgyalások hat hétnél tovább tartanak, a tűzszünet addig tart, amíg a tárgyalások folynak.
A harmadik fázis a megmaradt halott túszok Izraelbe szállítását és egy hosszú távú gázai újjáépítési tervet foglalna magában.
Az ENSZ határozata egyben arra sürgeti a Hamászt, hogy haladéktalanul és feltétel nélkül fogadják el, valamint léptessék életbe a 10 nappal ezelőtt Joe Biden amerikai elnök által ismertetett megállapodási tervezet első lépéseit.
A Hamász egyelőre vizsgálja a javaslat tartalmát.
Az ENSZ BT által hétfőn elfogadott határozat elemzők szerint növelheti a nyomást mind az izraeli, mind a palesztin félen, hogy állapodjanak meg a tűzszüneti tervezetről.
Antony Blinken amerikai külügyminiszter szintén a régióban tartózkodik, hogy próbálja előmozdítani a tárgyalásokat. Az amerikai diplomácia vezetője tárgyal Abdel-Fattáh esz-Sziszi egyiptomi elnökkel, majd Izraelbe utazott, ahol Benjamin Netanjahuval is egyeztetett.
A miniszter a tervek szerint Katarba és Jordániába is ellátogat tavaly október 7-e, a Hamász terrortámadása óta nyolcadik közel-keleti látogatásán.
(MTI/Hetek)