Fény az alagút végén? Egyre több szakember állítja, 2022-ben végre véget érhet a pandémia
A megoldást az omikron variánshoz és a védőoltásokhoz kötik
Fény az alagút végén? Egyre több szakember állítja, 2022-ben végre véget érhet a pandémia

Illusztráció( Forrás: Shutterstock/PuzzlePix)

2022. 01. 04.
Az egymást követő hullámok, koronavírus variánsok és korlátozások erdejében folyamatosan adja magát a kérdés: meddig szenvedjük még a pandémiát, és mikor jön el az idő, amikor végre fellélegezhetünk. Jó hír, hogy a WHO és egyre több szakember szerint is az omikron már idén véget vethet a járványnak.

Az írás megmarad elnevezésű ünnepi előfizetői akciónkban a nyomtatott és online hetilap előfizetéssel a több mint száz nyeremény mellett EGY VADONATÚJ AUTÓT lehet nyerni. Részletek és a teljes nyereménylista itt: www.hetek.hu/elofizetes 

Arról úgy tűnik széleskörű konszenzus van, hogy a pandémia véget fog érni (endémia), a Covid-19 azonban, akárcsak az influenza, nem tűnik majd el teljesen. Mindez azt jelenti, hogy a vírus évekig tovább kering majd a világ népessége körében, de előfordulása és hatása viszonylag kezelhető szintre csökken, így inkább az influenzához hasonlít majd, semmint egy világot megbénító betegséghez.

„Ahhoz, hogy egy fertőző betegséget az endémiás szakaszba sorolhassunk, a fertőzések arányának többé-kevésbé stabilizálódnia kell az évek során, ahelyett, hogy nagy, váratlan kiugrásokat mutatna, mint ahogy a Covid-19 tette” – tette világossá Eleanor Murray, a Bostoni Egyetem epidemiológusa, hozzátéve,

ez akkor következik be, amikor a szaporodási szám stabilan egyre csökken, vagyis egy fertőzött személy átlagosan egy másik embert fertőz meg.

Ettől egyelőre még távol vagyunk azonban, köszönhetően a rendkívül fertőző, ugyanakkor többnyire enyhe tüneteket okozó omikron variánsnak.

Tavaly ősz óta azonban egyre több egészségügyi szakember állítja, 2022 elhozhatja a pandémia végét.

Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) is ezt vetíti előre, amennyiben az oltási arány tovább növekedik. A WHO vezetője szerint globálisan eddig több mint 8 milliárd dózist adtak be eddig, beleértve az első, a második és a harmadik oltásokat. 

A Világszervezet hozzátette ugyanakkor, hogy a vakcinációval kapcsolatos egyenlőtlenségek a világ több pontján a Covid-19 járvány meghosszabbulásához vezetnek.

Dánia vezető járványügyi szakembere szerint az omikron variáns hozhatja el a pandémia végét. Tyra Grove Krause a dán televízióban kijelentette, hogy Dánia Állami Szérum Intézetének egy új tanulmányában arra jutottak, hogy annak az esélye, hogy az omikron kórházba juttasson valakit, fele a delta variánsénak. Hozzátette: a dél-afrikai variáns megjelenése az esetszámok gyors emelkedéséhez, majd gyors zuhanásához vezet majd.

„Úgy hiszem, erre a következő két hónapban sor kerül majd, és akkor remélem, hogy a fertőzés elkezd enyhülni, és visszanyerjük normális életünket” – jegyezte meg

"Az omikron január végén tetőzik, februárban pedig csökkenni fog a fertőzési nyomás és az egészségügyi rendszerre nehezedő nyomás is"

– vetítette előre. 

Véleménye szerint a világnak jó hír, ha az omikron variáns dominánssá válik, hiszen akkor az enyhe és nem a súlyos tünetek válnak jellemzővé, majd a világ elindulhat a nyájimmunitás elérése felé.

Kijelentései egybecsengenek Dr. Anthony Fauci amerikai járványügyi vezető szavaival, aki szintén az esetszám gyors (néhány hét alatti) felfutására majd csökkenésére számít az omikron variánssal kapcsolatban. 

Hozzátette, egyértelműen látszik, hogy alacsonyabb számban kerülnek kórházba az omikron-fertőzöttek, rövidebb időt töltenek benn, és kevesebb oxigénre van szükségük. 

A durbani Afrikai Egészségügyi Kutatóintézet múlt havi, más tudósok által még nem ellenőrzött tanulmánya arra jutott, hogy azok, akik elkapták az omikront, főleg azok akik oltva is voltak,

erős immunitást produkáltak a delta variánssal szemben.

A tanulmány szerzői, Alex Sigal és Khadija Khan úgy találták, hogy az omikron kiszoríthatja a delta variánst, mivel olyan immunitást hoz létre, ami négyszer valószínűtlenebbé teszi a deltával való újrafertőződést.

Ahogy arról korábban beszámoltunk, tavaly decemberben maga Karikó Katalin is kijelentette, az omikron véget vethet a világjárványnak: 

"Ha egy vírusnak a fertőzőképessége nő, de megbetegítő képessége csökken, az az emberiség számára előnyös,

hiszen olyan mutáció jön létre, amely nagyon rövid idő alatt gyorsan szétterjedhet a lakosság körében, és vakcina nélkül immunizálja a lakosságot."

(Daily Wire/Hetek)

Aktuális hetilap
Kövessen minket!
Nemzeti Média - és Hírközlési Hatóság, 1525 Budapest, Pf. 75. | +36 1 457 7100 (telefon) | +36 1 356 5520 (fax) | [email protected] | www.nmhh.hu
Alapító-főszerkesztő: Németh Sándor - Founder Editor in Chief: Németh Sándor. Kérdéseit, észrevételeit kérjük írja meg címünkre: [email protected]. - The photos contained in the AP photo service may not be published and redistributed without the prior written authority of the Associated Press. All Rights Reserved. - Az AP fotószolgálat fotóit nem lehet leközölni vagy újrafelhasználni az AP előzetes írásbeli felhatalmazása nélkül! Copyright The Associated Press - minden jog fenntartva!