Figyelemelterelés? Valami nem stimmel az Amerika által lelőtt UFO-kkal
Nagyon kevés információt közöl az amerikai kormány
Figyelemelterelés? Valami nem stimmel az Amerika által lelőtt UFO-kkal

Forrás: Shutterstock/PuzzlePix

2023. 02. 14.
Valami nagyon nem stimmel azokkal az UFO-észlelésekkel, amikről az elmúlt napokban az Egyesült Államokban sorra hírt adnak. Miközben hosszú éveken keresztül az összeesküvés-elméletek körébe soroltak minden azonosítatlan repülő tárgyról szóló híradást és beszámolót, ma már az amerikai kormány meglepően nyíltan kommunikál nehezen azonosítható légi jelenségekről, azok lelövéséről, miközben még mindig rettenetesen kevés a konkrét információ. Nem véletlenül gondolják sokan azt, köztük Edward Snowden egykori amerikai hírszerző elemző is, hogy ez az egész csupán egy figyelemelterelés a fontosabb és botrányosabb kérdésekről.

Egyetlen hétvége alatt amerikai vadászgépek három azonosítatlan repülő tárgyat, azaz UFO-t (bár a földönkívüli érintettséget nem látják sokan bizonyítottnak) lőttek le az Egyesült Államok és Kanada légterében. A Pentagonnak a nyilvános kommunikációja szerint fogalma sincs, hogy miket lőttek le, ami annak tükrében érdekes igazán, hogy napokon át volt vezető hír Amerikában, hogy zavartalanul repkedhetett egy kínai kémballon amerikai légtérben. Később azt is kilőtték, ahogyan ezeket is.

Fogalmuk sincs, hogy mit lőttek le

Hétfő este sajtótájékoztatót tartott amerikai újságíróknak John Kirby, az amerikai nemzetbiztonsági tanács kommunikációs vezetője, aki arról számolt be, hogy Joe Biden elrendelte egy nagy magasságban lebegő tárgy kilövését Alaszka partjainál. Elmondása szerint a kisebb méretű jármű nagyságának megfelelő tárgyat már csütörtök óta nyomon követték, és azért kellett lelőni a 12 kilométeres magasságban tartózkodó azonosítatlan eszközt, mert lehetséges veszélyt jelentett volna a civil repülésre. Végül több F-35-ös vadászgéppel felderítették közelebbről is a tárgyat, amelyet nem pilóta irányított, majd végül péntek reggel egy F-22-es lelőtte ugyanolyan rakétával, mint amivel a kínai kémballonnak nevezett, szemmel is jól látható légi járművet lőtték le napokkal ezelőtt. (Az mindenesetre érdekes, hogy a veszélyességét és a pilóta-vezérlését meg tudták állapítani, a funkcióját viszont egyáltalán nem.)

A tájékoztatás szerint az amerikai hadseregnek és kormánynak fogalma sincs, hogy a tulajdonos állam, cég, vagy egy nagyvállalat-e, nem tudják, hogy mi volt a célja,

de a roncsokat be fogják gyűjteni (ebből a tájékoztatásból akár az is feltételezhető, hogy egy időjárásmegfigyelő egyszerű eszközről van csupán szó). Egyet leszögeztek, hogy nem kínai kémballonról van szó, amiről még a korábbi napokban szóltak a hírek, és amelynek a lelövését jól dokumentálni is lehetett, valamint afelől is megnyugtatni igyekeztek mindenkit, hogy nem földönkívüliekről van szó. (Az ezzel kapcsolatos feltételezés azt követően kezdett elterjedni, hogy az Észak-amerikai Légtérvédelmi Parancsnokság, a NORAD parancsnoka vasárnap úgy fogalmazott, hogy semmilyen lehetőséget nem zárna ki az azonosítatlan légi tárgyak származásával kapcsolatban. És egyértelmű cáfolatot nem adott az amerikai kormány sem, inkább azt hangsúlyozták, hogy nincs ok az ilyen jellegű aggodalomra.)

A harmadik lelőtt tárgyról, amit a Huron-tó felett lőttek le, azt írták, hogy nyolcszögletű alakja volt és zsinórokkal rögzítették – szemben a másik kettővel, amit inkább hengeralakúnak írtak le. A radar már Montana állam felett észlelte, de amikor az F-16-os vadászgép rakétája eltalálta, már a Nagy-tavak felett szállt, és állítólag polgári repülőket veszélyeztetett volna.

Mindenesetre érdekes, hogy mennyire kevés információt közöltek arról, hogyan is néztek ki ezek a repülő tárgyak, amelyről Lloyd Austin védelmi miniszter elmondta, hogy nem tudták azt meghatározni és elővigyázatosságból lőtték le. A Pentagon vezetője sietve leszögezte a maradványok felkutatásával kapcsolatban, hogy

„a körülmények nehezítik a keresést”, mivel Alaszka közelében a tengeri jégen kell dolgozni, míg Kanadában pedig az ottani hatóságokkal együttműködve kell a lakott területről távol eső térségeket átfésülni.

A Huron-tó térségében pedig az amerikai parti őrség, a hadsereg északi parancsnoksága, az FBI és a kanadai hatóságok közösen kezdték meg a munkát.

Az ügyben különösen érdekes, hogy Kína is aktivizálódott, ők is azzal fenyegetőztek, hogy le fognak lőni a légterük felett repülő azonosítatlan járműveket, amelyekkel kapcsolatban azt állították, hogy az elmúlt évben az amerikaiak több légballonnal is megsértették a kínai légteret, állításuk szerint 10 ilyen eset is történt, amelyet nagy magasságban észleltek. A külügyminisztérium szóvivője, Wang Wenbin szerint az Egyesült Államok rendszeresen alkalmaz ilyen eszközöket más országok légterében. Ezeket a vádakat Amerika nyilvánvalóan tagadta, Kínát azzal vádolva meg, hogy ők azok, akik a világ negyven országában végeztek hasonló megfigyelő tevékenységet.

Mindenki nagyon komolyan veszi

Marco Rubio republikánus szenátor nagyon komolyan veszi az elmúlt 72 óra eseményeit, szerinte most nyilvánvalóvá vált, hogy az elmúlt években azonosítatlan repülő tárgyak különféle manővereket hajtottak végre rutinszerűen az amúgy zárt amerikai légtérben. Szerinte ezt az ügyet nagyon komolyan kell venni, ezért a hasonló UFO-észlelésekre külön szenátusi vizsgálóbizottságot hozott létre.

Hogy mennyire komolyan veszik ezeket az észleléseket, az is bizonyítja, hogy Justin Trudeau kanadai miniszterelnök is kijelentette, hogy nagyon komoly a jelenlegi helyzet, amit ehhez mérten is kezelnek. Hangsúlyozta, meg fogják védeni Kanada területi integritását és szuverenitását.

Ahhoz képest azonban, hogy mennyire komolynak írják le a helyzetet, meglehetősen kevés információ áll a nyilvánosság rendelkezésére, amit a republikánus törvényhozók rendre sérelmeznek is, azzal támadva a Biden-kormányzatot, hogy

vagy alkalmatlanok az ország védelmére, vagy nem árulják el azokat a kulcsfontosságú adatokat, amelyek minden ember biztonságát érintik.

Figyelemelterelés lenne?

Van azonban egy olyan, egyáltalán nem légből kapott feltételezés is, mely szerint olyannyira koordináltnak tűnik a lelövések egymásutánisága, az információk hiánya, és a kommunikáció módja – hogy ez inkább tűnik figyelem-elterelésnek, mint valóságos veszélynek. Edward Snowden, az NSA egykori elemzője például azt fejtegette, hogy ő is örülne neki, ha földönkívüliekről lenne szó, de igazából egy mesterségesen koordinált pánikról, illetve felnagyított nüanszról lehet inkább szó, hogy az újságírók és oknyomozó riporterek addig se a költségvetési problémákról, az államadósság kihívásáról, vagy éppen az Északi Áramlat felrobbantásáról cikkezzenek.

S valóban lenne miről írni, hírt adni, hiszen viszonylag kevéssé dolgozták fel azt a botrányt is, amelyet Mark Esper volt védelmi miniszter, egykori Pentagon-főnök robbantott ki, amikor egy telefonos átverésben elkotyogta, hogy

az ukrán nép az Oroszország elleni konfliktusban a piszkos munkát végzi el az Egyesült Államok számára.

A telefonbetyárok magukat Petro Porosenko volt ukrán elnök képviselőinek adták ki, és így szedték ki Mark Esperből azt, hogy szerinte Oroszország növekvő befolyása problémát jelent a térségben és az afrikai kontinensen is, és készek támogatni az ukránokat mindennel, amivel tudják, mivel a piszkos munkát végzik el, amit ők maguk az Egyesült Államokban „nem akartak elvégezni.”

Aktuális hetilap
Kövessen minket!
Nemzeti Média - és Hírközlési Hatóság, 1525 Budapest, Pf. 75. | +36 1 457 7100 (telefon) | +36 1 356 5520 (fax) | [email protected] | www.nmhh.hu
Alapító-főszerkesztő: Németh Sándor - Founder Editor in Chief: Németh Sándor. Kérdéseit, észrevételeit kérjük írja meg címünkre: [email protected]. - The photos contained in the AP photo service may not be published and redistributed without the prior written authority of the Associated Press. All Rights Reserved. - Az AP fotószolgálat fotóit nem lehet leközölni vagy újrafelhasználni az AP előzetes írásbeli felhatalmazása nélkül! Copyright The Associated Press - minden jog fenntartva!