MEGALKUVÁS NÉLKÜL! A világ rohamléptékben változik, a hírek cunamija könnyen betemethet. Egy valami azonban nem változik: az ügy, amelyet a Hetek az olvasóival közösen képvisel. A hit, a család és a nemzet szeretete. Az előfizetésével most ön is támogathatja ezt a fontos munkát: részletek a hetek.hu/elofizetes oldalon.
A Yaakov Nagel, a Nemzetbiztonsági Tanács korábbi vezetője által vezetett bizottságot még a háború kitörése előtt hozták létre, hogy ajánlásokat készítsen a védelmi minisztérium számára az Izrael előtt álló lehetséges konfliktusterületekről az elkövetkező években.
Bár a jelentés a legnagyobb figyelmet Iránra összpontosítja, józan figyelmeztetést is megfogalmazott a Törökországgal való konfliktus lehetőségéről, különösen Basar al-Asszad rezsimjének megdöntését és a török kötődésű lázadó csoportok az új kormány élére kerülését követően. Ankara képes diplomáciai és katonai kapcsolatait kihasználva befolyásolni a régió más országait.
A bizottság konkrétan azt ajánlotta, hogy Izrael széles körben készüljön fel az északi régióban (Szíriában), ahol Törökország jelentős pénz- és erőbefektetést hajtott végre, a katonai konfrontáció lehetséges forgatókönyveire.
„A probléma fokozódni fog, ha a szíriai hatalom gyakorlatilag török követséggé válik, annak a török álomnak a megvalósítása részeként, hogy az oszmán korona visszanyerje régi dicsőségét” - áll a jelentésben.
„A török követek, vagy török erők jelenléte Szíriában alkalmas arra, hogy elmélyítse a török-izraeli ellenségeskedés közvetlen veszélyét”.
A bizottság figyelmeztetett: „Az erős kapcsolatok kialakítása Törökországgal lerövidíti egy új szíriai-török fenyegetés kialakulásának folyamatát”.
Törökország a globális fegyverexportpiac egyik versenytársa is. Az ország ipara lehetővé teszi, hogy fejlett katonai megoldásokat kínáljon, gyakran alacsony áron, gyors szállítással, ami közvetlen versenybe hozza az izraeli védelmi cégekkel.
A Nagel-bizottság azt ajánlotta, hogy Izrael biztosítsa minőségi és technológiai előnyét, miközben fenntartja operatív fölényét a védelmi piacon.
Annak ellenére, hogy Izrael és az Egyesült Államok között Donald Trump elnök alatt korábban jó volt a viszony, a jelentés azt ajánlotta, hogy Izrael folytassa azt a stratégiát, hogy képes legyen saját maga megvédeni magát, mindenféle külföldi segítség nélkül. Így azt javasolta, hogy
Izrael kezdje el a szükséges erők és fegyverek kiépítését, hogy képes legyen egyedül megtámadni Iránt, és egyedül vészeljen át egy esetleges háborút Törökországgal.
(Jpost/Hetek)