A 47 éves Kristie Higgs-t 2019-ben bocsátották el a gloucestershire-i Fairfordban található Farmor's Schoolból egy Facebook-bejegyzés miatt, amelyben kritizálta azokat a terveket, amelyek szerint az általános iskolákban a queer kapcsolatokról tanítanának.
A nő megtámadott egy 2023-as munkaügyi fellebbviteli bírósági ítéletet, amely ugyan az ő javára döntött, de visszaküldte az ügyet a munkaügyi bíróságnak, hogy újból döntsön arról, hogy az elbocsátása jogszerű volt-e. Február 10-én a királyi fellebbviteli bíróság (Royal Courts of Justice) helyt adott Higgs keresetének, és úgy ítélte meg, hogy az ügyet a bírósághoz visszaküldő határozat „jogellenesen diszkriminatív”.
Az ügy onnan indult, hogy 2018 októberében Higgs a Facebookon kommentálta, miszerint a fia anglikán egyházi általános iskolájában hogyan fognak tanítani az LMBTQ+ kapcsolatokról.
A tanulóknak a szülőket kirekesztő „No Outsiders In Our School” (Kívülvalóknak semmi helye az iskoláinkban) elnevezésű program keretében kellett volna a genderpropagandát népszerűsítő könyvekből tanulniuk. Higgs a programot bírálva ezt írta: „Kérem, olvassák ezt el! Agymosást végeznek a gyerekeken”.
A volt lelkészi adminisztrátor szerint az a tanítás, hogy „minden kapcsolat egyformán érvényes”, és hogy „az azonos neműek házassága pontosan ugyanolyan, mint a hagyományos házasság”, a totalitarizmus „viszolyogtató formáját” jelenti.
Higgs, aki kétgyermekes anyuka, a lánykori nevén írta a bejegyzést, amelyet 100 barátjával osztott meg. Ebben azt a nézetet is kritizálta, miszerint „a nemi hovatartozás választás kérdése, nem pedig biológia”.
Egy másik Facebook-posztjában pedig a „kereszténység elnyomására és a nyilvánosságból való eltávolítására” utalt.
Miután egy névtelen feljelentő panaszt tett Higgs közösségi médiás tevékenysége miatt, az iskola tisztviselői előbb felfüggesztették, majd egy fegyelmi meghallgatás után súlyos kötelességszegés miatt elbocsátották állásából.
Az iskola szerint az elbocsátás oka a posztjaiban használt homofób és transzfób nyelvezet volt, nem pedig a vallási meggyőződése.
Higgs, aki munkatapasztalat-menedzserként is dolgozott, jogellenes megkülönböztetésre hivatkozott.
Egy 2020-as ítéletben a bíróság kimondta, hogy Higgs vallása ugyan „védett jog”, de az iskola jogszerűen bocsátotta el őt.
Az ítéletet most a fellebbviteli bíróság hatályon kívül helyezte. A bíró indoklásában a következőket mondta: „A jelen ügyben a felperes, aki egy középiskolában dolgozott, olyan - többnyire más forrásokból idézett - üzeneteket tett közzé, amelyekben tiltakozott a kormány általános iskolai szexuális nevelésre vonatkozó politikája ellen, mivel az a »nemek közötti folyékonyságot« támogatja, és az azonos neműek házasságát egyenlővé teszi a férfi és nő közötti házassággal.
„Nem volt vitás..., hogy a felperes azon meggyőződését, miszerint a nemi hovatartozás bináris, és hogy az azonos neműek házassága nem feleltethető meg a férfi és nő közötti házasságnak, az egyenlőségi törvény védi.”
„Ugyanakkor az iskola azzal próbálta indokolni a felperes elbocsátását, hogy a szóban forgó bejegyzések mértéktelenül fogalmaztak, és sértő utalásokat tartalmaztak a nemek közötti átjárhatóság és az LMBT-közösség támogatóira, amelyek alkalmasak voltak arra, hogy az iskola hírnevét a közösségben rontsák: a bejegyzéseket egy szülő jelentette, és mások is láthatták.” – folytatta a bíró.
„Azonban sem a posztok nyelvezete, sem a jó hírnévnek okozott kár kockázata nem volt alkalmas arra, hogy igazolja a felperes elbocsátását olyan körülmények között, amikor a felperes nem mondott semmi ilyesmit a munkahelyén, és nem tanúsított diszkriminatív magatartást a tanulókkal való bánásmódja során.”.
Andrea Williams, a Keresztény Jogi Központ, a Higgs-et támogató jogsegélycsoport vezérigazgatója szerint a mai döntés „nagy győzelem”.
„A fellebbviteli bíróság hangosan és világosan megerősítette, hogy az ideológiai cenzúra a munkahelyen törvénytelen, és minden olyan munkáltató, aki lábbal tiporja az alkalmazottai gondolat-, lelkiismereti és vallásszabadsághoz való jogát, megszegi az ország törvényeit” - mondta.
(Metro)