Fotó: Jézus korában használt monumentális kőfejtőre bukkantak Jeruzsálemben
Izgalmas fejlemények az izraeli régészet világából
Fotó: Jézus korában használt monumentális kőfejtőre bukkantak Jeruzsálemben

FB/Israeli Antiquities Authority

2024. 08. 05.
Hatalmas kőfejtőt tártak fel izraeli régészek, mely az egyik legnagyobb kőbánya, amit valaha is találtak Jeruzsálemben, és amely úgy tűnik, hogy a Második Templom időszakának végéről származik - amikor Jézus Krisztus földi szolgálata is zajlott.

A 3500 négyzetméteres bányaterületet a jeruzsálemi Har Hotzvim iparterületen az Izraeli Régészeti Hatóság ásatásán tárták fel, amely csupán az egyik szakasza az egykori impozáns ókori kőfejtőnek. 

Az ásatás során a régészek tucatszámra találtak különböző méretű építőkövet, illetve tártak fel kőfejtő- és daraboló vájatokat, melyek körvonalai a kibányászott kőtömbök méreteire utalnak. „Az innen kitermelt építőkövek többsége hatalmas tömb volt, melyek hossza elérte a kb. 2,5 métert, szélessége a 1,2 métert, vastagsága pedig 40 centiméter” - közölte Michael Chernin és Lara Shilov, az Izraeli Régészeti Hatóság vezetői. Hozzátették, hogy egy-egy ilyen kibányászott tömb súlya két és fél tonna volt.

A lenyűgöző méretű köveket valószínűleg a Második Templom kései időszakában, Nagy Heródes király uralkodása (i. e. 37-4 között) alatt használhatták a királyi építkezési projektek valamelyikében.

Történelmi forrásokból tudjuk, hogy Heródes jeruzsálemi építkezései közé tartozott mindenekelőtt a Templom-hegy területének és magának a Templomnak a bővítése. Ezenkívül uralkodása alatt egy sor lenyűgöző középület - paloták és erődítmények sora - épült szerte a városban, amihez hatalmas mennyiségű és kiváló minőségű építőkövekre volt szükség. A monumentális építkezések az ő utódai alatt is folytatódtak a városban: a legfontosabb ilyen projekt a város „harmadik falának” megépítése volt, amelyet Heródes unokája, I. Agrippa király (i. sz. 37-44) idején rendeltek el.

A kőbánya egyik szegletében a régészek meglepődve fedeztek fel egy kőedényt. A kétezer éves, teljesen ép tárgyat szinte véletlenül fedezte fel Alex Pechuro régész. „Ez egy olyan típusú kőtisztító edény, amely a zsidó közösség számára tett szolgálatot a Második Templom idején” - magyarázta Lara Shilov. „Lehetséges, hogy a helyszínen, magában a kőbányában állították elő, vagy éppen kifejezetten a munkások kedvéért hozták a helyszínre.”

De találtak olyan kőszerszámot is, amelyet a korabeli zsidó lakosság széles körben használt.

Iratkozzon fel a Hetek megújult hírlevelére! Hetente egy csokorban ajánljuk különleges tartalmainkat, a legizgalmasabb interjúinkat, videóinkat, világnézeti és kiemelt cikkeinket.  EZEN A LINKEN TUD FELIRATKOZNI.

hetek hírlevél/viber

Legfrissebb online híreinkért csatlakozzon a Hetek belső Viber-csoportjához! Így nem kell órákat szörföznie a híroldalak között, tőlünk megkapja telefonjára a nap legfontosabb világnézeti tartalmait.  CSATLAKOZZON A CSOPORTHOZ EZEN A LINKEN.  

Aktuális hetilap
Kövessen minket!
Nemzeti Média - és Hírközlési Hatóság, 1525 Budapest, Pf. 75. | +36 1 457 7100 (telefon) | +36 1 356 5520 (fax) | [email protected] | www.nmhh.hu
Alapító-főszerkesztő: Németh Sándor - Founder Editor in Chief: Németh Sándor. Kérdéseit, észrevételeit kérjük írja meg címünkre: [email protected]. - The photos contained in the AP photo service may not be published and redistributed without the prior written authority of the Associated Press. All Rights Reserved. - Az AP fotószolgálat fotóit nem lehet leközölni vagy újrafelhasználni az AP előzetes írásbeli felhatalmazása nélkül! Copyright The Associated Press - minden jog fenntartva!