Ismét Hetek Közéleti Klub november 5-én! Kövesse velünk az amerikai választásokat! A részvétel ingyenes, de regisztrációhoz kötött. Regisztráció: [email protected]
A mindössze 3,7 millió lakosú Georgiában 12 éve a Grúz Álom regnál, a mostani választásokon pedig 53 százalékos többséggel őrizték meg hatalmukat egy négypárti, sokak által EU-pártinak nevezett koalícióval szemben. Ez még önmagában nem is lenne rendkívüli, ám mind az ellenzék, mind a kormánnyal kevéssé szimpatizáló elnök, Szalome Zurabisvili választási csalásokat kiált, és arról beszélnek, hogy oroszpárti erők bitorolják az ország feletti hatalmat.
Ezt a narratívát a nemzetközi sajtó is magáévá tette az Irakli Kobakhidze által vezetett Grúz Álommal kapcsolatban. Oroszpártinak bélyegzik őket, pedig a volt szovjet tagköztársaságban finoman szólva sem romantikus a viszonyulás az északi szomszéd felé. Egy 2024-es felmérés szerint a lakosság 69 százaléka az ország elsőszámú ellenségének tekinti az oroszokat: ilyen körülmények között igencsak nehéz lett volna oroszpárti erőnek hatalomra jutni.
Az Index elemzése szerint az oroszpárti bélyeg onnan eredeztethető, hogy Kobakhidze normalizált viszonyra törekszik Oroszországgal. Miközben a regnálása alatt kapta meg Georgia a tagjelölti státuszt az EU-ban, és a NATO-hoz is igyekeznek közeledni, abban is érdekeltek, hogy jó gazdasági és diplomáciai kapcsolatokat tartsanak fenn az oroszokkal. A nyugati média vádaskodása is igazából rendre kimerül annyiban, hogy „orosz típusú” törvényeket fogadnak el Georgiában (ezek: külföldi finanszírozású NGO-k és média korlátozása, melegellenes intézkedések). Ezek hatására az EU be is fagyasztotta a csatlakozási tárgyalásokat az országgal.
Orbán Viktor magyar miniszterelnök azonban nagy lelkesedéssel fogadta a Grúz Álom győzelmét, és hétfőn elsők között látogatott Tbiliszibe, hogy gratuláljon a frissen újraválasztott kormányfőnek. Szerinte a grúz emberek a békére és a prosperitásra szavaztak. A kormányfőt a kabinet olyan kulcsfigurái is elkísérték, mint Szijjártó Péter, Nagy Márton vagy Varga Mihály.
Josep Borell, Európai Unió kül- és biztonságpolitikai főképviselője ismét megmutatta, milyen az EU-s összetartás és kollegialitás, amikor az Unió soros elnökségét ellátó ország kormányfőjének látogatásával kapcsolatban sietve leszögezte: bármit is mond a georgiai látogatása során, nem az Európai Uniót képviseli. Tizenhárom uniós külügyminiszter is tiltakozását fejezte ki a georgiai választások miatt, és kifejezték, hogy túl korainak tartják a magyar miniszterelnök látogatását.
A reakcióktól azonban sem Orbán, sem Kobakhidze nem zavartatja magát. Mindkét kormányfőnek jól jön, hogy a másik félben partnerre talál ideológiai és geopolitikai harcaiban, a grúzoknak pedig az uniós csatlakozási tárgyalások felélesztése szempontjából sem közömbös a magyar kapcsolat.
Hetek