Ez egy PR cikk
Olyan eset is gyakran előfordul, hogy valaki egy vemhes kóbor kutyát fogad be, és vállalja, hogy felneveli a kicsiket, majd jó gazdát talál nekik. Ha te ebben a helyzetben vagy, ám ezelőtt még sosem volt anyai örömök elé néző kutyusod, akkor olvasd el cikkünket, melyben megválaszoljuk a leggyakoribb kérdéseket!
Alapvető, hogy jó minőségű eledelt kell kapnia, például a Petguru Panzi tápjaival nem lőhetsz mellé. No de hogyan legyen az adagolás? Ideje elfelejteni azt a tévhitet, miszerint a vemhes állatnak a szokásos adagja többszörösét kell megennie, így ugyanis szinte biztos, hogy elhízik majd.
Persze némi többletenergiára szüksége van, de ez semmiképp sem jelent dupla vagy tripla adagot. A vemhesség 4-5. hete környékén kb. 20%-kal érdemes megemelni az eddigi mennyiséget, a 7. héttől pedig újabb 10%-kal, de itt már érdemes a napi adagot több kisebb részre elosztani, hogy inkább gyakrabban, de keveset egyen.
Általánosságban 9 hét, de ezt több dolog is befolyásolja, például a születendő kölykök száma és az állat fajtája, testmérete. Illetve – hacsak nem szándékos fedeztetés történt – akkor még azt sem egyszerű megállapítani, hogy egyáltalán mikor “kapta be a legyet” a kisasszony, azaz hogy mikortól is kell számítani ezt a 9 hetet.
A fialás időpontját tehát csak hozzávetőlegesen tudod megállapítani, de ne aggódj, az viszont egyértelműen látszik majd, amikor már közeleg a nagy nap.
A kutyák terhességét is ugyanúgy három trimeszterre lehet osztani, mint az embereknél, csak épp náluk egy-egy trimeszter nem 3 hónapot, hanem csak 3 hetet jelent.
Az első szakasz még viszonylag tünetek nélkül zajlik, sok gazdi ekkor még nem is sejti, hogy hamarosan gyarapodik majd a kutyacsalád. Maximum annyit vehet észre, hogy hirtelen megnő az állat étvágya.
A második trimeszterben viszont már egyértelműen növekedni kezd a hasa is, az emlői sötétek és duzzadtak lesznek, reggeli rosszullétek gyötörhetik, és a viselkedésük is szeszélyessé válhat.
A harmadik szakasz pedig már arról szól, hogy közeleg a fialás ideje. Az emlőkön tejcseppek jelenhetnek meg, a kutyánál beindul a fészekrakó ösztön, keresni kezdi az alkalmas helyet a “szülőszobának”, amikor pedig hirtelen étvágytalan lesz és nyugtalanul viselkedik, nos, akkor eljött az idő.
Alapesetben nem, az anyakutyák tudják, hogy mi a dolguk, és egyedül is képesek világra hozni a kölykeiket. Persze azért jó, ha a közelben vagy, és biztosítasz számára egy nyugodt helyet.
Ne zaklasd az állatot, de időnként nézz rá, hogy biztosan minden rendben zajlik-e. A kiskutyák születését figyelemmel kísérni neked is életre szóló élmény lesz.
(Fizetett PR cikk)