Gyalázat: amerikai elitegyetemek szerint az még nem zaklatás, ha a zsidók kiirtására történik felhívás
Óriási vihart kavart a Harvard, az MIT és az Upenn egyetemi elnökeinek kongresszusi meghallgatása
Gyalázat: amerikai elitegyetemek szerint az még nem zaklatás, ha a zsidók kiirtására történik felhívás

Youtube/POLITICO

2023. 12. 07.
Három amerikai egyetem elnökét hallgatták meg kedden a Képviselőház egyik bizottsága előtt arról, hogyan kezelték az egyetemeiken történt antiszemita incidenseket, amelyek a Hamász október 7-i terrortámadása óta kezdtek megszaporodni a prominens intézményekben.

CSAK EGYÜTT TUDJUK FOLYTATNI! Az elmúlt évben a Hetek minden korábbinál élesebben állt ki az igazság mellett: legyen szó a keresztény értékek védelméről, vagy az Izrael melletti kiállásról. Fizessen elő Ön is, hogy jövőre is folytatni tudjuk ezt a munkát: hetek.hu/elofizetes

Claudine Gay, a Harvard Egyetem, Liz Magill, a Pennsylvaniai Egyetem és Sally Kornbluth, a Massachusetts Institute of Technology (MIT) vezetője a Képviselőház oktatási és munkaügyi bizottsága előtt jelent meg, hogy ismertessék, illetve megvédjék saját egyetemeik megközelítését az antiszemita cselekmények kezelésére. A téma azért is kapott kiemelt figyelmet, mert az amerikai főiskolai kampuszokat továbbra is az Izrael és a Hamász közötti háborúval kapcsolatos tiltakozások és feszültség uralja, ami megoldásra vár.

A republikánus bizottsági tagok, köztük Elise Stefanik, számon kérték az egyetemi vezetőkön, miért nem szankcionálták az izraeli diákokat inzultáló hallgatókat, illetve miért nem szüntették meg a zsidókkal szemben tevékenykedő, gyűlöletkeltő és erőszakos kifejezéseket használó diákcsoportokat. A republikánus bizottsági tagok szerint az egyetemek egyértelműen nem tesznek eleget a zsidó diákok védelme érdekében.

A meghallgatás egyik nagy figyelmet kapó szóváltása során Stefanik republikánus politikus kérdezte Gayt annak kapcsán, hogy a harvardi diákok „intifádát” skandáltak, ami a Gázai övezetben és Ciszjordániában Izrael ellen zajlott palesztin felkelésekre utal. Gay elmondta, hogy „ez a fajta gyűlöletkeltő beszéd személyesen is visszataszító számomra” és „ellentétes a Harvard értékeivel”.

Gay aztán mégis azt mondta, hogy

„Mi a szabad véleménynyilvánítás iránti elkötelezettséget valljuk, és széles teret engedünk a szabad véleménynyilvánításnak, még a kifogásolható, felháborító és sértő nézetek esetében is”.

Stefanik később megkérdezte Gayt, hogy a Harvard szabályzata szerint a „zsidók elleni népirtásra való felhívás” szerinte zaklatásnak minősül-e. Erre Gay azt mondta, hogy maga a kifejezés „antiszemita”, de azt nem mondta, hogy annak használata feltétlenül zaklatásnak minősül.

„Amikor a beszéd átcsap tettekbe, akkor lépéseket fogunk tenni"

 - mondta Gay, és ezzel széles körben váltott ki felháborodást.

(CBS News / Hetek)

Előfizetés

Aktuális hetilap
Kövessen minket!
Nemzeti Média - és Hírközlési Hatóság, 1525 Budapest, Pf. 75. | +36 1 457 7100 (telefon) | +36 1 356 5520 (fax) | [email protected] | www.nmhh.hu
Alapító-főszerkesztő: Németh Sándor - Founder Editor in Chief: Németh Sándor. Kérdéseit, észrevételeit kérjük írja meg címünkre: [email protected]. - The photos contained in the AP photo service may not be published and redistributed without the prior written authority of the Associated Press. All Rights Reserved. - Az AP fotószolgálat fotóit nem lehet leközölni vagy újrafelhasználni az AP előzetes írásbeli felhatalmazása nélkül! Copyright The Associated Press - minden jog fenntartva!