Gyöngyösi Márton az 1967-es határok mögé szorítaná Izraelt?
Izrael-kritikus határozat az Európai Unióban
Gyöngyösi Márton az 1967-es határok mögé szorítaná Izraelt?

Forrás: Facebook/US Embassy Budapest

2023. 04. 11.
Nagy vitát generált a közösségi oldalakon Gyöngyösi Mártonnak, a Jobbik elnökének látogatása David Pressman amerikai nagykövetnél, aki a zsidó peszach alkalmából hívta meg a pártelnököt többedmagával egy széderestére. 

A megütközést sokakban az váltotta ki, hogy 2012-ben Gyöngyösi Márton volt az, aki a Jobbik színeiben a zsidók listázására szólított fel, és bár azóta többször megmagyarázta a kijelentésének körülményeit, lényegében a Jobbik akkori antiszemitizmusát és anticionizmusát ékesen példázta a radikális parlamenti felszólítás. Tíz év elteltével viszont Gyöngyösi zsidó vezetőkkel együtt ült asztalhoz, kipával a fején, hogy megemlékezzen az egyiptomi kivonulás történetéről. 

Zsidó vezetők fel is szólaltak az esemény után, hogy előzetesen nem tudtak arról, hogy a vacsorán Gyöngyösi Márton is jelen lesz, Heisler András, a Mazsihisz elnöke el is mondta a sajtónak, hogy nem kíván továbbra sem párbeszédet folytatni a Jobbikkal, zsidó körökben nemkívánatos személy Gyöngyösi Márton. 

Izraelt visszaszorító határozat

Azzal kapcsolatban pedig, hogy Gyöngyösi Márton mennyiben változtatott korábbi álláspontján, szintén többekben felmerültek kételyek. Az Izrael-, és cionizmus-ellenes retorika a felszólalások szintjén már nem tapasztalható, viszont tavaly decemberben a Jobbik Európa-parlamenti képviselőjeként Gyöngyösi is megszavazott egy olyan határozatot, amely rendkívül kritikus Izraelre nézve. 

A B9-0552/2002-es számú határozat ugyan elismeri Izrael szuverenitását és önvédelemhez való jogát, elítélve a Hamasz terrortámadásait, viszont a zsidó államot visszaszorítaná a kétállami megoldás értelmében az amúgy védhetetlen 1967-es határok mögé

A határozatban az is szerepel, hogy Jeruzsálemet mindkét állam fővárosának elismernék, ami a fenti ponttal kiegészülve egyben azt jelentené, hogy Izraelnek ki kellene vonulnia Kelet-Jeruzsálemből

A határozat az úgynevezett telepeket Júdea Szamáriában a nemzetközi jogra hivatkozva törvénytelennek minősíti, viszont ezek a települések jelenleg körülbelül 600 ezer zsidónak jelentenek otthont. 

Az Európai Unió Izrael-ellenes hozzáállása lépten nyomon tetten érhető, a kétállami megoldás lényegében egy illúzió, tekintve, hogy a palesztin területek egy részét a Hamasz tartja fennhatósága alatt, a terrorszervezet pedig minden évben számos ártatlan izraeli civilt gyilkol meg különböző merényletekben és a rakétázások során. Izrael létezéshez való jogát nem ismerik el, ami alapjaiban akadályozza a megbékélést.

A határozat ellen szavaztak egyébként a fideszes képviselők és Cseh Katalin momentumos EP-képviselő is. 

Aktuális hetilap
Kövessen minket!
Nemzeti Média - és Hírközlési Hatóság, 1525 Budapest, Pf. 75. | +36 1 457 7100 (telefon) | +36 1 356 5520 (fax) | [email protected] | www.nmhh.hu
Alapító-főszerkesztő: Németh Sándor - Founder Editor in Chief: Németh Sándor. Kérdéseit, észrevételeit kérjük írja meg címünkre: [email protected]. - The photos contained in the AP photo service may not be published and redistributed without the prior written authority of the Associated Press. All Rights Reserved. - Az AP fotószolgálat fotóit nem lehet leközölni vagy újrafelhasználni az AP előzetes írásbeli felhatalmazása nélkül! Copyright The Associated Press - minden jog fenntartva!