Az ukrajnai drámai eseményekről ebben a cikkünkben tudósítunk percről percre.
A kormányfő az 1999-es délszláv háborúra, és a 2015-ös krími konfliktusra emlékeztetve hangsúlyozta: most és a korábbi helyzetekben is az volt a magyar álláspont, hogy Magyarországnak ebből a háborúból, ebből a fegyveres konfliktusból ki kell maradnia és erre kell összpontosítani az erőfeszítéseket.
Úgy értékelt: amikor háború van, akkor zűrzavar lesz, és ideges, kapkodó, gyors lépéseket sürgető helyzet alakul ki.
"Nagyon fontos, hogy egy olyan ország, amely a háborús térséghez közel van - Magyarország, az szomszédos ország - ott ne következzen be.
Ezt úgy hívjuk, hogy stratégiai nyugalom. Most arra van szükség"
- fogalmazott.
Kijelentette: óvakodni kell minden átgondolatlan, gyorsan meghozott döntéstől, esetleg népszerűnek hangzó, de következményeikben fel nem mért követeléstől és kezdeményezéstől. Ilyennek nevezte például azt, amit szerinte a magyar baloldal kér, hogy Magyarország küldjön katonákat a háborús övezetbe. Ez nélkülözi a stratégiai türelem és a stratégiai nyugalom erényét - értékelt.
Úgy vélte: erre nincsen semmi szükség, mint ahogy azt sem kell sürgetni, hogy Magyarország fegyvereket küldjön ebbe a térségbe. Hozzátette: szomszédos országban vagyunk, és azokkal a fegyverekkel esetleg magyar emberekre is lőnek majd, hiszen Kárpátalján magyarok is élnek, onnan is vonultattak be katonákat.
A következő évtized a biztonságról szól! - tette hozzá.
A miniszterelnök a migrációs hullám és a menekültek mostani kezelésével kapcsolatos kérdésre elmondta, nem kell atomtudósnak lenni, hogy különbséget tegyen a messzi muszlim országokból vagy a határon túli magyarok között, akik át akarnak jutni a határon.
Rámutatott, a messzi országok menekültjeinek a hazájukhoz közelebb kell segíteni, a szomszédok viszont "hova menjenek, ha nem hozzánk?"
Minden Ukrajnából érkező menekültön segíteni kell, aki a szomszéd országból jön, biztos lehet abban, hogy Magyarországon barátok fogadják - jelentette ki a miniszterelnök.
Orbán Viktor úgy fogalmazott, Magyarország barátja Ukrajnának és az ukrán embereknek is, ellátjuk őket, szállást adunk nekik, gondoskodunk a gyerekekről. Közölte, aki a szomszéd országból menekül, mert ott háború van, annak segítséget kell adni, ez egy elemi emberi, keresztény életösztön. Magyarország eszerint jár el - mondta.
A menekülteknek segítő emberekre célozva azt mondta:
"ez egy jó ország, jó nép lakja".
Ez egy alapvető keresztény életösztön, Magyarország barátja Ukrajnának – emelte ki.
Orbán azt is hangsúlyozta, az ország támogatni fog minden szankciót, amiről az EU dönt, minden ezzel ellentétes mondás szerinte dezinformáció, így hazugság az is, hogy Magyarország vétózta meg a döntést, hogy Oroszországot kivegyék a nemzetközi utalási rendszerből.
"Háború van. Most nem okosnak kell lenni, hanem egységesnek!"
Szerinte az energiakérdést, és például Paks II. ügyét ki kell hagyni a szankciós kérdésekből, mert különben Magyarország fogja megfizetni az árát.
Orbán hozzátette, hogy amíg ő a miniszterelnök, a szankciók nem fogják veszélyeztetni az ellátások biztonságát, a magyar-orosz kapcsolatokat, illetve a rezsicsökkentést.
Világossá tette, minél tovább húzódik a háború, annál több lehet a kárpátaljai célpont, erre fel kell készülni.
Kiemelte, hogy Magyarország mindig is magára számíthatott egyedül a nehéz helyzetekben, így most se Brüsszelre támaszkodjunk, „csak magunkra”, illetve a NATO-ra, hiszen a konfliktus esetleges begyűrűzése esetén a magyar hadseregnek egyébként semmi esélye visszaverni a hadsereget
Arra a kérdésre, hogy veszélyben vannak-e a magyarok, Orbán egy hatalmas sóhaj után elmondta, hogy azzal kel és fekszik, hogy milyen döntéseket kell hozni, hogy biztonságban legyünk, illetve hogy
„a háború árát ne velünk fizettessék meg.”
(Hetek)