Orbán Viktor a Kossuth rádió Jó reggelt, Magyarország! című műsorában úgy fogalmazott, erre tettük fel a tétjeinket, ebben bíztunk, ezt jósoltuk, erre rendezkedtünk be, erre építettük a magyar stratégiát, hogy a háború nem elhúzódik, hanem jön egy új amerikai elnök, és
miután az európaiak bénának és bénultnak bizonyultak, átvágja ezt a gordiuszi csomót, békét akar és békét is teremt.
Hozzátette, a szankciókkal Magyarország évente elvesztett 6,5 milliárd eurót, összesen 20 milliárdot, és
ha jön az amerikai elnök és békét teremt, akkor Oroszországot visszaintegrálják a világgazdaságba, és az a magyar gazdaságnak óriási lökést fog adni, "sokat nyerünk a békén".
Elmondta, hat témában, a béke kérdésben, a migráció ügyében, a zöldügyekben, a gender, a család és a kereszténység kérdésében a nyugat-európai gondolkodás egy nagyon gyors változáson megy keresztül, Európa ellenáll, Magyarország viszont mindig azt gondolta, amit Donald Trump amerikai elnök most mond.
Orbán Viktor a csütörtöki németországi gázolást - egy afgán menedékkérő hajtott autóval emberek közé München belvárosában - úgy kommentálta: "gyakran van úgy, hogy az ember nem örül, hogy igaza lesz, ez egy ilyen helyzet".
Hangsúlyozta: Magyarország 2015 óta mondja mindenkinek, nemcsak a németeknek, hanem egész Európának, hogy ne veszítsék el a józan eszüket a migrációval kapcsolatban. Hozzátette: Magyarország az első pillanattól kezdve két lábon állt a földön, és tudta, hogy a migráció veszély, amivel szemben meg kell védeni magunkat.
"Amiért boldogok vagyunk, az az, hogy ebből mi kimaradtunk"
- hangsúlyozta, hozzátéve, hogy ez az "európai betegség" Magyarországot nem fertőzte meg.
Arra is kitért: Németországban a migráció ügye felvet egy demokráciaproblémát is, mert a németek mintegy 70 százaléka szigorúbb bevándorláspolitikát akar, a választott vezetők viszont ezt elutasították egy parlamenti vitában. A demokratikus rendszer nem bírja ki ezt a véleménykülönbséget, valakinek engednie kell, és az a valószínűbb, hogy a vezetőknek kell majd alkalmazkodniuk - jelezte.
Orbán Viktor hangsúlyozta: ha nem találnak ki valamit a németek és a franciák, és nem állítják új pályára az Európai Uniót, annak napjai meg vannak számlálva. Pedig az Európai Uniónak pozitív küldetése van, ha jól lenne szervezve, akkor jól szolgálná a tagállamok érdekét. Még mindig azt mondom, hogy Magyarországnak inkább belül kell lennie, de azt is látni kell, hogy az EU így nem tud megmaradni - értékelt a kormányfő.
Kiemelte: ha két dolgot nem teszünk meg sürgősen, akkor az Európai Uniónak vége van. Az első, hogy az energiaárakat mindenképpen csökkenteni kell. A mostani helyzet ugyanis rossz a családoknak, de talán még ennél is nagyobb baj, hogy tönkremennek az európai cégek. Rámutatott: ma az európai szabályozás miatt magas az ár. A háborúnak is van szerepe ebben, de van
egy Green Dealnek, zöld megállapodásnak nevezett energiapolitika, aminek erőltetése tönkreteszi az európai gazdaságot - jelezte.
Hozzátette, a második dolog, amin változtatni kell, az az európai tőkepiac létrehozása. A globális riválisok ugyanis bátorítják az európai tőkét, hogy hagyja el Európát, és máshol fektessen be. Ez ellen úgy lehet védekezni, hogy mi jobb ajánlatot teszünk az európai tőkének, az európai nagyvállalatoknak, mint amit kapnak Amerikából, Kínából és a világ más részeiből. Ehhez kell egy egységes tőkepiac, hogy ezt meg tudjuk tenni - összegzett Orbán Viktor.
A kormányfő azt mondta, Európa "kapálózik", és "nem biztos, hogy túléli ezt a helyzetet", de nekünk Magyarországról kell gondolkodnunk, "a magyar érdek az első", ezért olyan gazdaságpolitikára van szükségünk, ami akkor is működik, ha az unió sikeres, és akkor is, ha nem.
Nem lehetünk kiszolgáltatva az európai gazdaságnak - fogalmazott Orbán Viktor, hangsúlyozva,
"lehet olyan gazdaságpolitikát csinálni, ami az európai gyengélkedés, kapálózás okozta negatív hatásokat enyhíti, és más irányba nyit lehetőségeket".
Orbán Viktor rámutatott: szemben a több évszázada megszokottal, "a világ gazdasági jövőjét nem Európában írják", hanem Ázsiában, az arab világban, a felemelkedő országokban, Donald Trump sikere esetén az Egyesült Államokban.
(MTI/Hetek)