A szombati támadás, amely az 1973-as háború óta a legsúlyosabb rést ütötte Izrael védelmén, a Hamász két évig tartó dezinformációs kampánya után következett be, amelynek során katonai terveit titokban tartotta, és meggyőzte Izraelt arról, hogy nem akar harcolni.
Miközben Izraellel elhitették, hogy a gázaiaknak nyújtott gazdasági ösztönzésekkel féken tartják a háborútól megfáradt Hamászt, a csoport tagjait kiképezték és gyakorlatoztatták, gyakran a nyilvánosság szeme láttára
- közölte egy Hamászhoz közel álló forrás.
Ez a forrás számos részletet szolgáltatott a támadásról és annak felépítéséről szóló beszámolóhoz, amelyet a Reuters állított össze. Három, az izraeli biztonsági apparátuson belüli forrás, akik másokhoz hasonlóan nem kívánták magukat megnevezni, szintén hozzájárultak ehhez a beszámolóhoz.
"A Hamász azt a benyomást keltette Izraelben, hogy nem áll készen a harcra"
- mondta a Hamászhoz közel álló forrás, leírva az 50 évvel ezelőtti Jom Kippur-háború óta legmegdöbbentőbb támadás terveit, amikor Egyiptom és Szíria meglepte Izraelt, és az apró zsidó államnak a túléléséért kellett harcolnia.
"A Hamász példátlan hírszerzési taktikát alkalmazott Izrael félrevezetésére az elmúlt hónapokban, azt a benyomást keltve a nyilvánosságban, hogy nem hajlandó harcba vagy konfrontációba bocsátkozni Izraellel, miközben erre a hatalmas hadműveletre készült" - tette hozzá a forrás.
Az előkészületek egyik leglátványosabb elemeként a Hamász egy izraeli település mását építette fel Gázában, ahol katonai leszállást és rohamot gyakoroltak.
Közben a Hamász igyekezett meggyőzni Izraelt arról, hogy számára fontosabb, hogy a több mint kétmillió lakosú keskeny földsávban, a Gázai övezetben dolgozók számára biztosítsa a határon túli munkalehetőségeket, és nem érdeke egy újabb háború kirobbantása.
A Hamász ellen 2021-ben indított háború óta Izrael megpróbált egy alapvető gazdasági stabilitást biztosítani a Gázai övezetben azáltal, hogy ösztönző csomagokat kínált fel, többek között több ezer engedélyt, hogy a gázaiak Izraelben vagy Ciszjordániában dolgozhassanak, ahol az építőipari, mezőgazdasági vagy szolgáltatói munkák fizetése akár tízszerese is lehet a gázai fizetéseknek.
"Úgy véltük, hogy az a tény, hogy bejönnek dolgozni és pénzt hoznak Gázába, bizonyos szintű nyugalmat teremt majd. Tévedtünk"
- mondta egy másik izraeli katonai szóvivő.
Egy izraeli biztonsági forrás elismerte, hogy az izraeli biztonsági szolgálatokat becsapta a Hamász. "Elhitették velünk, hogy pénzt akarnak" - mondta a forrás.
Az elmúlt két év cselszövésének részeként a Hamász tartózkodott az Izrael elleni katonai akcióktól, még akkor is, amikor az Iszlám Dzsihád terrorszervezet saját támadások vagy rakétatámadások sorozatát indította.
A Hamász által tanúsított önmérséklet kritikát is váltott ki egyes támogatóiból, de a megtévesztés érdekében ezt is vállalták.
Egy másik izraeli biztonsági forrás szerint volt olyan időszak, amikor Izrael úgy vélte, hogy a terrorszervezet gázai vezetője, Yahya Al-Sinwar inkább Gáza irányításával volt elfoglalva, "mint zsidók megölésével". Ugyanakkor Izrael elfordította figyelmét a Hamásztól, amikor a Szaúd-Arábiával való kapcsolatok normalizálására irányuló megállapodást szorgalmazta - tette hozzá.
Izrael régóta büszke arra, hogy képes beszivárogni és megfigyelni az iszlamista csoportokat. Ennek következtében - mondta a Hamászhoz közeli forrás - a terv egyik kulcsfontosságú része volt a kiszivárogtatások elkerülése.
Sok Hamász-vezető nem tudott a tervekről, és a kiképzés során a támadásban bevetett 1000 harcosnak fogalma sem volt a gyakorlatok pontos céljáról
- tette hozzá a forrás.
Az izraeli biztonsági forrás szerint az izraeli csapatok csökkentett létszámban voltak a Gázai övezet déli részén, mert néhányukat átcsoportosították Júdea-Szamáriába, hogy megvédjék az izraeli telepeseket a közöttük és a palesztin fegyveresek között kiújult erőszakhullámot követően.
"Ezt (a Hamász) kihasználta"
- mondta a forrás.
Jaakov Amidror nyugalmazott tábornok, Benjamin Netanjahu miniszterelnök volt nemzetbiztonsági tanácsadója vasárnap újságíróknak azt mondta, hogy a támadás "a hírszerzési rendszer és a katonai apparátus hatalmas kudarcát jelentette délen".
Amidror, aki 2011 áprilisa és 2013 novembere között a Nemzetbiztonsági Tanács elnöke volt, jelenleg pedig a Jeruzsálemi Stratégiai és Biztonsági Intézet vezető munkatársa, azt mondta, hogy Izrael egyes szövetségesei azt mondták, hogy a Hamász "felelősségteljesebbé" vált.
"Ostoba módon elkezdtük elhinni, hogy ez igaz" - mondta. "Tehát hibát követtünk el. Ezt a hibát nem fogjuk még egyszer elkövetni, és lassan, de biztosan el fogjuk pusztítani a Hamászt".
(Reuters/Hetek)