A NASA hosszabb távú kutató-expedíciókat is tervez a Holdra, így elengedhetetlen, hogy egy jövőbeli bázis áramellátása folyamatosan biztosított legyen. Mivel az éjszakák jóval hosszabb, akár két hetes időtartamúak is lehetnek ott, a napelemes áramfejlesztés csak részleges megoldást jelent, a sötétben való áramfejlesztésre most a feltaláló vénájú amerikaiak számára hirdettek pályázatot a HeroX szervezettel karöltve.
A Watts on the Moon pályázatra bármely amerikai küldhet energiatermelési, -tárolási és -felhasználási koncepciót. A legjobb pályázatok jutalmazására nagyjából 5 millió dollárt, vagyis mintegy 1,5 milliárd forintnyi összeget különített el a NASA.
Az első körben kidolgozott elméleti modelleket várnak. Három kiválasztott koncepció egyenként 100 ezer dollárt ér majd, négy további pedig 50-50 ezer dolláros elismerést kap.
A második körben működő prototípust kell majd produkálniuk a pályázóknak, amihez 4,5 millió dollárt ad a NASA. Amennyiben bebizonyosodik, hogy működőképesek is, az amerikai űrügynökség ezeket az ötletgazdákkal közösen igyekszik majd megépíteni azt.
A problémára 4 éven belül megoldást kell találnia a NASA-nak, ugyanis a tervek szerint 2024-ben már elindítanák az első űrhajósokat a Hold felé.
Az Artemis program keretében fellőnék az első nőt és a következő férfit a Holdra, hogy innovatív technológiákkal vizsgálják meg annak felszínét. Kereskedelmi és nemzetközi partnereikkel együttműködve fenntartható felfedező missziót akarnak biztosítani az évtized végéig, majd az ott gyűjtött tapasztalatokkal reményeik szerint megteszik majd a következő lépést, és asztronautákat küldenek a Marsra.
(NASA, HVG)
Megosztaná véleményét másokkal is? A Facebook-oldalunkon megteheti: