Bár a hatóságok még dolgoznak a robbanás okának megállapításán, egy iráni parlamenti képviselő, Mohammad Szirazs azt állította, hogy Izrael a felelős, mondván, hogy robbanószerkezeteket helyeztek el a robbanást okozó hajókonténerekben.
„Nem véletlenül történt. Egyértelmű bizonyítékok utalnak az izraeli részvételre”
„A konténerekbe robbanószerkezeteket helyeztek el, vagy a származási országban, vagy a szállítási útvonal mentén” - állította Szirazs. „Nem zárjuk ki, hogy belső tényezők is közrejátszottak a robbanóanyagok konténerekbe való elhelyezésében. A robbanás négy különböző helyszínen történt”.
Siraj nem szolgált bizonyítékokkal állításának alátámasztására. A héber média szombaton egy izraeli tisztviselőt idézett, aki szerint Izraelnek nem volt köze a kikötőben történt robbanáshoz.
Izrael vezetése nem kommentálta a robbanást.
A szombati robbanás Irán legnagyobb kikötője konténerközpontjának, a Sahid Radzsé részlegében történt, több kilométeres körzetben ablakokat tört be, fémcsíkokat tépett le a hajókonténerekről, és súlyosan megrongálta a bennük lévő árukat - közölte az állami média.
A massive explosion, possibly caused by ammonium nitrate the same highly-explosive chemical which caused the Beirut explosion in 2020, has rocked the port of Bandar Abbas this morning in Southern Iran. Iranian media is reporting over 400 injures, while the death toll is still… pic.twitter.com/TrVkR70Zzy
— OSINTdefender (@sentdefender) April 26, 2025
A tűzoltók még mindig nem oltották el teljesen a tüzet, amely vasárnap délutánig tovább parázslott, és a mentőcsapatok még mindig dolgoztak azon, hogy holttesteket szedjenek ki a roncsokból.
A The New York Times idézett egy, az iráni IRGC-vel kapcsolatban álló személyt, aki szerint
a nátrium-perklorát robbant fel a kikötőben, ami a rakéták szilárd üzemanyagának egyik fő összetevője.
A kikötő márciusban fogadott be egy szállítmányt a vegyi anyagból - közölte egy nappal korábban az Ambrey magánbiztonsági cég. Az üzemanyag egy Kínából két hajóval Iránba irányuló szállítmány része volt, amelyről először januárban számolt be a Financial Times.
Az iráni védelmi minisztérium cáfolta azokat a híreket, amelyek szerint a robbanást a rakétákhoz használt szilárd üzemanyag helytelen kezelése okozhatta volna, egy szóvivője pedig az állami televíziónak azt mondta, hogy a robbanás által érintett területen nem volt katonai rakomány.
Nem világos, hogy Irán miért nem szállította el a vegyi anyagokat a kikötőből, különösen a 2020-as bejrúti kikötői robbanás után. Az a robbanás, amelyet több száz tonna nagy robbanóerejű ammónium-nitrát meggyulladása okozott, több mint 200 ember halálát okozta, és több mint hatezren megsebesültek.
(ToI/Hetek)