A kérdésre, hogy vajon léteznek-e kiskorúakon elvégzett nemváltó műtétek, Szilvay Gergely úgy válaszolt, hogy az igazi kérdés valójában az, hol is kezdődik a nemváltás.
"Beszélgetéseim során meg szokták nekem jegyezni, hogy kiskorúakat nem szoktak átműteni se itt, se a Nyugaton. Ez szó szerint értve igaz"
- mutatott rá az újságíró, ugyanakkor hozzátette, ha megnézzük az amerikai gyakorlatot, akkor azt mondják, a nemi identitás 3-4 éves korra már kialakul, és be is betonozódik, és ezt csak elfogadni lehet, mert ha nem, az érintettek "öngyilkosok lesznek".
Ezért aztán ha egy gyermeknek az identitása "ellentétes a testével", el kell kezdenie az átmenetet, aminek a vége a műtét lesz 18 év felett.
Szilvay szerint a társadalmi átmenet már kiskorban elkezdődhet, melynek során máshogy kezdik el nevezni a gyermeket, és átírják a nemét, nevét a hivatalos dokumentumokban. Amerikában 8-9 évesen már lehet adni pubertásgátlót is.
"A nyugat-európai országok ebben a tekintetben még nem ilyen megengedőek, hála az égnek"
- teszi hozzá.
Ezt követi 16 éves korban a hormonkezelés, nagykorúként pedig a műtét. Nyilván nem szükségszerű, hogy így legyen, mutat rá, "de a gyakorlatban az a tapasztalat, hogy aki ezt elkezdi, az végigcsinálja,
miközben egyébként, ha békénhagynák őket, 80-95 százalék azonosulna a testével kamaszkor környékén".
Betlen Anna a műsorban rámutatott, hogy az, hogy ilyen tömegek vetik alá magukat a nemváltásnak manapság, vadiúj dolog. Az hogy a probléma, hogy egy 3-5-11 évesnek nem azonos a neme testi, biológiai nemével nem mint ritka pszichológiai, pszichiátriai probléma vetődik fel, hanem mint tömegjelenség, ez új - mutat rá.
"Arra, hogy mi is lehet emögött, mindenfélét lehet mondani, divat, áramlatok, gazdasági érdek...
az én véleményem az, hogy gyermekbántalmazás."
A teljes beszélgetést itt hallgathatja meg: