Bár a republikánus kormányzó "hatalmas kormányzati hatáskör-túllépésnek" titulálva megvétózta, azonban
a javaslatot végül mégis elsöprő, 72-25 arányban szavazták meg a képviselőházban, és 25-8 arányban a szenátusban.
A rendelet erős ellenállásba ütközött több csoport részéről is, beleértve az Amerikai Gyermekorvosok Akadémiáját, akik szerint a törvény fontos egészségügyi ellátástól fosztja meg a gyermekeket, és növeli a már egyébként is magas öngyilkossági kockázatot.
Az Amerikai Polgári Szabadságjogok Uniója kijelentette, perelni fog, mivel a rendelkezés szerintük
"családokat, orvosokat és vállalkozásokat üldöz el az államból és szörnyűséges, szívszaggató üzenetet küld a transznemű fiatalok számára, akik rettegve figyelik az eseményeket."
A törvényjavaslat benyújtója, Robin Lundstrum republikánus szenátor leszögezte azonban, hogy jogilag felnőttek dönthetnek csak ilyen drasztikus fizikai átalakításokkal kapcsolatban.
Alabama szenátusa március elején fogadott el egy törvényjavaslatot, mely betiltja a kiskorú "transznemű" gyermekek pubertás-blokkolókkal, hormonterápiával és nemváltó műtéttel való kezelését, mely alkalmazása bűncselekménynek számíthat, amennyiben a javaslatot a képviselőház is elfogadja.
A témában más hónapok óta zajlik a harc a gyermekjogok és a transzjogok védelmezői között.
Ahogy arról a közelmúltban a Hetek is beszámolt, tavaly decemberben a brit felsőbíróság úgy határozott, hogy a 16 éven aluli, nemváltoztatáson gondolkodó tinédzserek nem elég érettek ahhoz, hogy pubertásblokkolók szedése mellett döntsenek.
A 23 éves Keira Bell nyújtott be keresetet az intézet ellen, ahol tinédzser korában hormonterápiát kapott, és úgy érzi ezzel elrontotta az életét. Rendkívül örült döntésnek, melyben "a józan ész győzedelmeskedett", és ami "megvédi majd a sebezhető fiatalokat".
"Bárcsak hoztak volna ilyen döntést mielőtt beleegyeztem volna a pusztító pubertás-blokkolók kísérleti kezelésébe. Nagyon máshogy nézne ki most az életem"
- jelentette ki Bell.
A Newsweek hasábjain februárban egy "transznemű férfi" saját történetén keresztül illusztrálta, milyen súlyos következményekkel járhatnak a nemváltó műtétek, és miért nem kellene a gyermekeket erre bátorítani.
(BBC/Hetek)