Az írás megmarad elnevezésű ünnepi előfizetői akciónkban a nyomtatott és online hetilap előfizetéssel a több mint száz nyeremény mellett EGY VADONATÚJ AUTÓT lehet nyerni. Részletek és a teljes nyereménylista itt: www.hetek.hu/elofizetes
A metafelület-alapú kompakt fényképezőgépek korábbi prototípusai csak korlátozott mezőkkel, homályos, torz képeket tudtak készíteni.
„Bár léteznek szubmikron pixelekkel rendelkező érzékelők, a további miniatürizálást a hagyományos optika alapvető korlátai nem tették lehetővé”
– mondják a kutatók.
Like something out of a spy movie — @EPrinceton and @UW researchers have created a camera the size of a grain of salt that produces crisp, full-color images. https://t.co/rlm3vBnrKZ
— Princeton University (@Princeton) December 3, 2021
„A hagyományos képalkotó rendszerek fénytörő elemek sorozatából állnak, amelyek kijavítják az aberrációkat, és ezek a méretes lencsék alsó határt szabnak annak mekkora helyet foglalhat el egy kamera. További alapvető akadály a gyújtótávolság csökkentésének nehézsége, mivel ez nagyobb kromatikus aberrációkat idéz elő”- tették hozzá.
Most azonban úgy tűnik, sikerült megoldást találni ezekre a problémákra. Olyan minikamerát hoztak létre ugyanis, ami rendkívül éles, színes képek készítésére alkalmas.
A metafelület 1,6 millió hengeres oszloppal van kirakva, amelyek mindegyike nagyjából akkora, mint egy HIV-vírus. Minden oszlop egyedi geometriával rendelkezik, és úgy működik, mint egy optikai antenna. Ezek az egyedi hengerek gépi tanulási algoritmusokkal kombinálódnak, amelyek értelmezik, hogy a fény hogyan éri mindegyiket, és kombinálják az adatokat, hogy kiváló minőségű képeket készítsenek.
A metafelület szilícium-nitridből készült, amit a számítógépek mikrochipjeinek gyártásához is használnak. Ez azt is jelenti, hogy az új kamerák gyártása gyorsabb és olcsóbb lehet, mint a ma használt fényképezőgépek nagy méretű optikáié.
A kutatók most azon dolgoznak, hogy több számítástechnikai funkciót adjanak a kamerához, és a képminőség javításán túl az orvostudományban és a robotikában releváns tárgyfelismerési és -érzékelési képességgel is szeretnék bővíteni.
„Az egyes felületeket ultranagy felbontású kamerákká alakíthatjuk, így többé nem kellene három kamerát a telefon hátuljára helyezni, hanem
a telefon teljes hátlapja egyetlen óriási kamerává válna”
– mondta Felix Heide, a vezető szerzője és a princetoni számítástechnika adjunktusa.
(Princeton/Hetek)