Ez egy PR cikk
Egészségesen fejlődő csemetéknél ez így is van rendjén, de mi van akkor, ha azt veszed észre, hogy megbotlik akár a saját lábában, nehezére esik a lábujjhegyen járás? Az egyik kiváltó ok lehet az egyensúlyzavar, ami sajnos a későbbiekben is negatívan befolyásolhatja a fejlődést.
Ebben a cikkben összegyűjtöttük, hogy milyen árulkodó jelei vannak ennek a problémának és hogyan tudod otthon, játékkal fejleszteni az egyensúlyát.
Az egyensúlyérzékelés kihat a mozgásra, térlátásra, a térbeli tájékozódásra egyaránt. Ezek a képességek szükségesek a mindennapi élet során is, hiszen a helyes testtartással számos deformáció megelőzhető, az írás és olvasás fontosságával pedig mindenki tisztában van. A Játékliget mókás mozgáskoordinációs játékaival élvezetesen tudod gyermeked egyensúlyát fejleszteni. Némelyik mozgással (pl. kerékpározás, görkorcsolyázás) a koncentráció is javul, aminek szintén nagy jelentősége van az iskolás években. Jó hír, hogy az egyensúlyunkat felnőttként is fejleszthetjük, több sportágban is vannak olyan gyakorlatok, amik ennek erősítését szolgálják.
Az újszülöttek hihetetlen gyorsan tanulnak meg új dolgokat, a változás ezért mindenképpen szembetűnő. Az úgynevezett primitív reflexek pl. a gyermek ráfog a felnőtt ujjára, keresi a cicit, szükségesek, ám egy idő elteltével, ahogy fejlődik az idegrendszer, el is kell, hogy tűnjenek. Szakemberek ezt beépülésnek nevezik, és több csoportját különböztetik meg ezeknek a reflexeknek. Ami biztos, hogy az alábbi tünetek azt jelzik, hogy a beépülés nem történt meg sikeresen:
Gyakran elesik
Ügyetlen a labdával
Nem tud kúszni
Nehezére esik a szemmel követés
Csúnya evés
Tériszony
Nem tud bukfencezni
Lábujjhegyen jár
Iskoláskorban emiatt előjöhet figyelemzavar, diszlexia, diszgráfia, szorongás. Fontos, hogy ezek jelentkezhetnek más okból kifolyólag is, de ha többet is tapasztalsz, nem árt, ha a napi játékidejébe becsempészel egy-két egyensúlyfejlesztő játékot.
Szerencsére több lehetőség is adott, így akár beszorultok a négy fal közé, akár kint vagytok a szabadban, biztosan találtok olyat, amit éppen szívesen csinálna a gyerkőc. Például sétálás helyett kísérjen téged kismotorral vagy futókával a boltba, vagy ha van kert, akkor szerezz be egy trambulint, ahol kedvére ugrálhat. Ezekből kisebb is kapható, amit a szoba közepén biztonságosan fel tudsz állítani. A hinta, mérleghinta szintén nagyon jó hatással van az idegrendszerre, ne hagyjátok ki, amikor elmentek a játszótérre. Rajzolhatsz aszfaltkrétával ugróiskolát, ezzel az egylábon való ugrálást tudja gyakorolni. Kis leleményességgel ezt is tudod a lakásban kivitelezni némi dekortapasz segítségével.
(Fizetett PR cikk)