Hogyan fejleszd gyermeked egyensúlyát? (x)
Hogyan fejleszd gyermeked egyensúlyát? (x)

www.jatekliget.hu

2022. 06. 13.
Teljesen természetesnek vesszük, hogy gyermekünk szalad felénk és nagy örömmel csimpaszkodik a nyakunkba, ha meglát minket az ovi udvarán, vagy versenyfutást tartunk a hazafelé vezető úton.

Ez egy PR cikk

Egészségesen fejlődő csemetéknél ez így is van rendjén, de mi van akkor, ha azt veszed észre, hogy megbotlik akár a saját lábában, nehezére esik a lábujjhegyen járás? Az egyik kiváltó ok lehet az egyensúlyzavar, ami sajnos a későbbiekben is negatívan befolyásolhatja a fejlődést.

Ebben a cikkben összegyűjtöttük, hogy milyen árulkodó jelei vannak ennek a problémának és hogyan tudod otthon, játékkal fejleszteni az egyensúlyát.

Miért fontos?

Az egyensúlyérzékelés kihat a mozgásra, térlátásra, a térbeli tájékozódásra egyaránt. Ezek a képességek szükségesek a mindennapi élet során is, hiszen a helyes testtartással számos deformáció megelőzhető, az írás és olvasás fontosságával pedig mindenki tisztában van. A Játékliget mókás mozgáskoordinációs játékaival élvezetesen tudod gyermeked egyensúlyát fejleszteni. Némelyik mozgással (pl. kerékpározás, görkorcsolyázás) a koncentráció is javul, aminek szintén nagy jelentősége van az iskolás években. Jó hír, hogy az egyensúlyunkat felnőttként is fejleszthetjük, több sportágban is vannak olyan gyakorlatok, amik ennek erősítését szolgálják.

A probléma már babakorban észrevehető

Az újszülöttek hihetetlen gyorsan tanulnak meg új dolgokat, a változás ezért mindenképpen szembetűnő. Az úgynevezett primitív reflexek pl. a gyermek ráfog a felnőtt ujjára, keresi a cicit, szükségesek, ám egy idő elteltével, ahogy fejlődik az idegrendszer, el is kell, hogy tűnjenek. Szakemberek ezt beépülésnek nevezik, és több csoportját különböztetik meg ezeknek a reflexeknek. Ami biztos, hogy az alábbi tünetek azt jelzik, hogy a beépülés nem történt meg sikeresen:

  • Gyakran elesik

  • Ügyetlen a labdával

  • Nem tud kúszni

  • Nehezére esik a szemmel követés

  • Csúnya evés

  • Tériszony

  • Nem tud bukfencezni

  • Lábujjhegyen jár

Iskoláskorban emiatt előjöhet figyelemzavar, diszlexia, diszgráfia, szorongás. Fontos, hogy ezek jelentkezhetnek más okból kifolyólag is, de ha többet is tapasztalsz, nem árt, ha a napi játékidejébe becsempészel egy-két egyensúlyfejlesztő játékot.

Milyen játékokkal fejleszthető az egyensúly?

Szerencsére több lehetőség is adott, így akár beszorultok a négy fal közé, akár kint vagytok a szabadban, biztosan találtok olyat, amit éppen szívesen csinálna a gyerkőc. Például sétálás helyett kísérjen téged kismotorral vagy futókával a boltba, vagy ha van kert, akkor szerezz be egy trambulint, ahol kedvére ugrálhat. Ezekből kisebb is kapható, amit a szoba közepén biztonságosan fel tudsz állítani. A hinta, mérleghinta szintén nagyon jó hatással van az idegrendszerre, ne hagyjátok ki, amikor elmentek a játszótérre. Rajzolhatsz aszfaltkrétával ugróiskolát, ezzel az egylábon való ugrálást tudja gyakorolni. Kis leleményességgel ezt is tudod a lakásban kivitelezni némi dekortapasz segítségével.

 

(Fizetett PR cikk)

Aktuális hetilap
Kövessen minket!
Nemzeti Média - és Hírközlési Hatóság, 1525 Budapest, Pf. 75. | +36 1 457 7100 (telefon) | +36 1 356 5520 (fax) | [email protected] | www.nmhh.hu
Alapító-főszerkesztő: Németh Sándor - Founder Editor in Chief: Németh Sándor. Kérdéseit, észrevételeit kérjük írja meg címünkre: [email protected]. - The photos contained in the AP photo service may not be published and redistributed without the prior written authority of the Associated Press. All Rights Reserved. - Az AP fotószolgálat fotóit nem lehet leközölni vagy újrafelhasználni az AP előzetes írásbeli felhatalmazása nélkül! Copyright The Associated Press - minden jog fenntartva!