Ez egy PR cikk
Elsősorban érdemes megismerkedni kicsit az anyaggal, amivel dolgozni szeretnénk. A WPC a wood-plastic composite rövidítése, azaz ötvözi a műanyag és a növényi rostok előnyeit.
A leggyakoribb növényi származék a bambusz, de előfordul a kávébab vagy földimogyoróhéj, szalma és a lebomlott komposzt is. Ezt keverik össze műanyagokkal és vegyszerekkel, majd továbbítják egy magasnyomású présbe.
A hatása rendkívül közel áll a természetes fáéhoz, de a műanyagok hasznos tulajdonságaival rendelkezik. Nem korrodálódik, és az egymással alig érintkező rostok révén a korhadás és a kártevők sem jelentenek veszélyt.
Az ízeltlábúak és gombák nem képesek elegendő tápanyaghoz jutni rajta, valamint vízzel sem szívja meg magát. Ezek a tulajdonságok teszik ilyen kiváló teraszburkolati anyaggá, hiszen tartós, és az időjárás sem tehet benne kárt.
Ugyan ránézésre nem egyértelmű, de a teraszburkolat nem csupán a lapok egymás mellé helyezésének eredménye. A WPC burkolat mellett három másik alkatrészre, valamint gondos tervezésre is szükséged lesz.
Az egész felületet egy párnafarendszer kell, hogy alátámassza. Ennek kialakítása biztosítja, hogy a burkolati elemek megfelelő alátámasztás mellett, stabilan a helyükön maradjanak. Sőt, nem kis segítséget nyújt abban, hogy hézagmentesek legyenek az illesztések.
Az egyes párnafákat a teraszlap lejtésének megfelelő irányba orientáljuk, egymástól lehetőleg azonos távolságokban. Maga a hézag 30-40 centiméter között ideális, és rendkívül fontos a csapadék elvezetését illetően.
A rögzítést magát lefogatókapcsokkal, valamint az abba illesztendő csavarokkal végezhetjük. Fontos, hogy rendesen a párnafához erősítsük a burkolólapokat, mivel a folyamatos járkálás, a bútorok mozgatása elmozdíthatja az elemeket.
A terasz megtervezésénél nem csak az anyag mechanikai tulajdonságai lényegesek, hiszen mindenkinek célja, hogy a végeredmény mutatós is legyen. A WPC burkolatok esetében pedig több tényezőt is figyelembe kell venni még a szerelés előtt.
Az egyes lapok mindkét oldala más és más mintával rendelkezik. Ebből kiválaszthatod a neked tetszőt, de figyelj arra, hogy ezt egységesen használd a teljes szerelés során.
A színezet is lényeges kérdés. Általában fekete, narancs vagy sötétbarna színekben forgalmaznak WPC burkolatot. Ez az árnyalat az elemek teljes keresztmetszetében egységes, ezért a vágások, fúrások helyei nem ütnek el a gyári felületektől.
Ami azonban problémát okozhat, az a nap fakító hatása. Mivel a WPC burkolat rendkívül hosszú élettartamú, számítanunk kell arra, hogy annak jelentős részében nem az eredeti színeiben fog pompázni.
A lefektetéstől számított 1-2 éven belül nagy eséllyel bekövetkezik az árnyalat fakulása, mely 10-20%-ban megváltoztatja az eredeti színt. Ez egy igen lényeges tényező, mellyel számolni kell a jövőt illetően.
(Fizetett PR cikk)