Hogyan fest a közművek átírásának folyamata? (x)
Hogyan fest a közművek átírásának folyamata? (x)

www.onlinekozmu.hu

2024. 10. 28.
Először is érdemes tisztázni, mit is értünk közmű alatt. Nagy általánosságban ide tartoznak a víz és szennyvíz szolgáltatások, a gáz, az áram, a távfűtés, a szemétszállítás, de tágabb értelemben az internet, a TV és a vezetékes telefon is.

Ez egy PR cikk

Amikor az ingatlan tulajdonosi szerkezetében adásvétel, öröklés, vagy ajándékozás miatt változás történik, az új tulajdonosnak törvény által előírt kötelessége a közműveket saját nevére venni. Ezt megteheti személyesen, a szolgáltatók ügyfélszolgálati irodáiban, vagy sokkal kevésbé körülményesen online, az OnlineKozmu, a közművek átírása céljából létrehozott internetes oldalán.

Mikor kell átíratni?

A közművek átírását a birtokbaadás megtörténtét követően lehetséges megkezdeni. Ennek egyik alapdokumentuma a birtokbavételi jegyzőkönyv, mely a felek pontos adatai mellett kell tartalmazza a mérőórák gyári számát és az óraállásokat. Az átíratás alapvetően az új tulajdonos kötelessége, de a régi szerződőnek is érdekében áll, éppen ezért a feladatokat, határidőket, felelősségeket érdemes az adásvételi szerződésben is tisztázni.

Adott esetben az átírást az eladó is kezdeményezheti, ebben az esetben viszont, amennyiben a gyorsabb, online ügyintézést választja, szüksége lesz a vevőtől egy meghatalmazásra az OnlineKozmu irányába, hogy az a vevő nevében a közműszolgáltatóknál ügyintézőként eljárhasson.

Mi a helyzet bérbeadáskor?

Bérbeadás esetén nincs törvényi kötelesség a közművek átírására, és a mérőórák tekintetében ez nem is lenne indokolt, hiszen az ingatlan tulajdonosa nem változik. A felek védelme érdekében viszont érdemes elgondolkodni rajta – amennyiben a bérleti szerződést hosszú távra tervezik – hogy felhasználóként a bérlőt bejelentsék a szolgáltatóknál.

Ez így jogilag sokkal tisztább helyzetet eredményez, hiszen a szolgáltatásokat valóban ő veszi igénybe, és a számlákat is neki kell kiegyenlítenie. Ez a bérleti szerződésben is szerepel ugyan, viszont a szolgáltatót egy magánszerződés kevéssé érdekli, ő a díjat attól fogja követelni, akinek a nevére a számla szól. A tulajdonos tehát nyugodtan alhat, hiszen a szolgáltató bérlőt fogja elővenni, ha gond van.

Természetesen azért nem érdemes a gyeplőt teljesen a lovak közé dobni, a tulajdonos kérhet a állandó felhatalmazást a szerződés kezelésére, így nyomon követheti, hogy a bérlő valóban rendesen fizeti-e a számlákat, nincs-e felhalmozott elmaradása.

Mik a határidők?

A szolgáltatásokat – főszabály szerint – tizenöt napon belül kell átíratni a birtokbaadás dátumától számítva, ez alól a vízszolgáltatás jelent kivételt, ahol 30 nap áll rendelkezésre.

Az öröklés egy külön esetnek számít, hiszen ott, a hagyatéki ügyintézés elhúzódása miatt az örökhagyó halálától 180 nap áll rendelkezésre, viszont a számlák befizetéséért a halál beálltának pillanatától az örökös a felelős, ezért nem érdemes tartozást felhalmozni, akkor sem, ha a számla még az elhunyt nevére érkezik.

 

(Fizetett PR cikk)

Aktuális hetilap
Kövessen minket!
Nemzeti Média - és Hírközlési Hatóság, 1525 Budapest, Pf. 75. | +36 1 457 7100 (telefon) | +36 1 356 5520 (fax) | [email protected] | www.nmhh.hu
Alapító-főszerkesztő: Németh Sándor - Founder Editor in Chief: Németh Sándor. Kérdéseit, észrevételeit kérjük írja meg címünkre: [email protected]. - The photos contained in the AP photo service may not be published and redistributed without the prior written authority of the Associated Press. All Rights Reserved. - Az AP fotószolgálat fotóit nem lehet leközölni vagy újrafelhasználni az AP előzetes írásbeli felhatalmazása nélkül! Copyright The Associated Press - minden jog fenntartva!