Hogyan óvjuk a gyereket a víz okozta betegségektől nyaralás alatt? (x)
Hogyan óvjuk a gyereket a víz okozta betegségektől nyaralás alatt? (x)

www.doktor24.hu

2023. 08. 23.
A nyaralás időszaka mindannyiunk számára különleges élményeket ígér, azonban szülőként elsősorban a gyermekeink biztonságára összpontosítunk, és csak azután jöhet a kikapcsolódás. Hiába a ragyogó napfény és a hívogató habok, a legfontosabb, hogy az egészségügyi szempontokat szem előtt tartsuk. 

Ez egy PR cikk

Hogyan tarthatjuk távol a víz okozta betegségeket a legkisebbektől, és miként biztosíthatjuk gyermekünk nyugodt nyaralását? Hogyan kerülhetjük el a derült égből villámcsapásként érkező, sürgősségi fül-orr-gégészet látogatást? Az alábbiakban ezekre a kérdésekre igyekszünk választ találni.

Milyen betegségekkel számolhatunk?

A nyár az év egyik legfelszabadítóbb időszaka. Nem kell az influenza vagy a társaságban terjesztett betegségek miatt aggódni, és a tanév közben tapasztalt nyűgök is homályba vesznek pár hétre. Ugyanakkor nyaraláskor – különösen a kisgyermekkel való nyaraláskor – a gyorsan változó körülmények és az idegen közeg is bizonyos egészségi kockázatokat hordoz magában. 

A klímakészülékekben és a vízben található baktériumok könnyen okozhatnak például nyári megfázást, melynek tünetei a láz, az orrfolyás és a torokfájás, de felütheti a fejét hányás és hasmenés is, ha a gyerkőc véletlenül vizet nyel. Az intenzív pancsolás miatt fellépő fülgyulladás szintén közismert probléma lehet a gyakorló szülők körében. Az erős napsugárzás bőrégést idézhet elő, ami szintén nem kívánt kényelmetlenségeket okozhat. Az, hogy ezekre a potenciális veszélyekre tudatosan készülünk, igen sok fejfájástól kímélhet meg minket a nyaralás alatt.

Hogyan óvjuk meg a gyerekeket a nyaralás alatt?

Az elővigyázatosság és az alapos felkészülés kulcsfontosságú, ha gyermekeink egészségéről van szó – és ez alól a nyaralás időszaka sem lehet kivétel. Már otthon, a pakolás során gondoskodjunk arról, hogy minden eshetőségre felkészülten tudjunk reagálni. Tegyük elérhető helyre az alapvető gyógyszereket, köztük a lázcsillapítót és a fájdalomcsillapítót.

Ha úti célunk valamilyen vízpartra esik, gondoskodjunk a megfelelő napszemüvegekről és magas faktorszámú naptejről, hogy a bőrünk is biztonságban legyen. Kapható kifejezetten a gyermekek számára kifejlesztett naptej, ami a különösen érzékeny bőrt is képes megóvni a káros UV-sugaraktól. 

Érdemes figyelni az aktuális UV-sugárzás mértékét is: az 5-ös és 6-os UV-szint még biztonságos, efölött azonban akár súlyosan is megéghet a bőrünk a tűző napsütésben. A 10-es indexű UV már extrémnek számít, ekkor érdemes elkerülni a közvetlen napfényt. A vízben való pancsolás előtt mindig ellenőrizzük a füldugókat is – ez az egyik legpraktikusabb óvintézkedés annak érdekében, hogy ne a fül-orr-gégészeten töltsük a nyaralásra szánt idő egy részét.

Ezen kívül érdemes előre tervezni, hogy a kisgyermek számára megszokott napi rutin a nyaralás alatt is valamelyest megmaradjon. Az alvásidő megtartása és az egészséges táplálkozás segíthet megelőzni az immunrendszerük legyengülését és ezzel együtt az esetleges kellemetlenségeket. Tartsunk mindig kéznél elegendő mennyiségű ivóvizet, hogy elkerüljük a dehidratáltságot, valamint legyen nálunk kézfertőtlenítő is – jobb híján ezzel is csökkenthetjük a fertőzések kockázatát.

Próbáljunk lazítani!

Bár a biztonság rendkívül fontos, az utazás örömét ne tagadjuk meg magunktól a túlzott körülményességgel és a felesleges aggódással. Ha lelkiismeretesen felkészültünk a kalandra, próbáljuk meg élvezni azt! 

Nem szabad elfelejteni azt sem, hogy a gyerekeknek is szükségük van szórakozásra és felfedezésre. Ha az apróság azt látja, hogy a szülők feszültek, könnyedén átveszi ezt a lelkiállapotot – az utazás pedig minden lesz, csak pihentető nem. Tervezzük meg előre alaposan a nyaralást, hogy mindenki megtalálhassa benne az örömét, de hagyjunk teret a spontaneitásnak is. Az együtt töltött idő és a családi élmények a legértékesebbek, ráadásul még a hétköznapi stressz oldásában is a segítségünkre lehetnek!

(Fizetett PR cikk)

Aktuális hetilap
Kövessen minket!
Nemzeti Média - és Hírközlési Hatóság, 1525 Budapest, Pf. 75. | +36 1 457 7100 (telefon) | +36 1 356 5520 (fax) | [email protected] | www.nmhh.hu
Alapító-főszerkesztő: Németh Sándor - Founder Editor in Chief: Németh Sándor. Kérdéseit, észrevételeit kérjük írja meg címünkre: [email protected]. - The photos contained in the AP photo service may not be published and redistributed without the prior written authority of the Associated Press. All Rights Reserved. - Az AP fotószolgálat fotóit nem lehet leközölni vagy újrafelhasználni az AP előzetes írásbeli felhatalmazása nélkül! Copyright The Associated Press - minden jog fenntartva!